Trwa ładowanie...

Śląsk. Pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19 już w niedzielę

Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego już w ten weekend preparat przeciwko koronawirusowi ma trafić do Polski. W niedzielę mają zostać zaszczepieni pierwsi medycy z województwa śląskiego.
Share
Szczepionka przeciwko COVID-19 ma trafić do Polski 26 grudnia
Szczepionka przeciwko COVID-19 ma trafić do Polski 26 grudniaŹródło: Pixabay
d4eh7wf

Jako pierwsi preparat otrzymają pracownicy ochrony zdrowia, tj. lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Na Śląsku wpierw mają to być lekarze ze Szpitala MSWiA w Katowicach. Później szczepienia będą realizowane w 59 szpitalach węzłowych, które znajdują się w województwie.

Szef rządu zapowiada, że powszechne szczepienia powinny rozpocząć się na przełomie stycznia i lutego. ”Szczepionka będzie dobrowolna, ale zachęcam wszystkich do zaszczepienia się. Im szybciej zwalczymy wirusa, tym szybciej wrócimy do normalności i ochronimy miejsca pracy oraz gospodarkę” – apeluje premier.

Szczepienia podzielone będą na trzy fazy. W pierwszej zaszczepione zostaną osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe, nauczyciele i pensjonariusze domów opieki społecznej. W drugiej osoby poniżej 60. roku życia, których choroby współistniejące zagrażają życiu i zdrowiu, a także osoby kluczowe dla funkcjonowania państwa. Faza trzecia to czas na pracowników branż, które najbardziej ucierpiały z powodu lockdownu, a także powszechne szczepienia dla osób dorosłych.

d4eh7wf

”Szczepionka będzie przełomem dla zdrowia ludzi, ale też przełomem dla gospodarki. Im szybciej się zaszczepimy, tym szybciej gospodarka wróci do normalności” – uważa premier.

Czy szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna przy zażywaniu innych leków? Prof. Szuster-Ciesielska odpowiada (WIDEO)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4eh7wf

Podziel się opinią

Share
d4eh7wf
d4eh7wf
Więcej tematów