Trwa ładowanie...

Śląsk. Odszedł ceniony znawca mediów. Zmarł profesor Zbigniew Oniszczuk

W wieku 65 lat zmarł profesor Zbigniew Oniszczuk - medioznawca, od blisko 40 lat związany z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, ceniony badacz zjawisk na styku mediów i polityki. Był autorytetem dla wielu śląskich dziennikarzy, bardzo lubianym przez studentów i współpracowników.

Zbigniew Oniszczuk od blisko 40 lat był związany z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach.Zbigniew Oniszczuk od blisko 40 lat był związany z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach.Źródło: Facebook, fot: facebook.com, IDiKMUS
d3f1fkx
d3f1fkx

"Był wspaniałym naukowcem i niezwykle znaną postacią środowiska medioznawców" - napisali w niedzielę, wspominając profesora, jego współpracownicy i przyjaciele z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Prof. Zbigniew Oniszczuk był autorem kilkudziesięciu artykułów i rozpraw poruszających problemy mediów masowych, ich relacji z systemem politycznym, udziału mediów w komunikowaniu politycznym i public relations, przemian w systemie medialnym Polski i innych krajów.

Naukowiec od 1981 r. związany był z Zakładem Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2014 r. był kierownikiem Zakładu Komunikowania Międzynarodowego i Systemów Medialnych w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa tej uczelni. W latach 2005-12 był zastępcą dyrektora Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych.

Nie żyje Zbigniew Oniszczuk. "Zarażał entuzjazmem"

"Zapamiętamy Go jako człowieka wielkiej energii, pełnego entuzjazmu, którym zarażał innych. Z humorem i dystansem potrafił opowiadać o sobie i swoich podróżach po Polsce. Z zapałem uprawiał sport. Szybko zjednywał sobie ludzi, był niezwykle lubiany i ceniony przez studentów. Jego głos i śmiech rozbrzmiewał po korytarzach Wydziału Nauk Społecznych zawsze, gdy się pojawiał na Uniwersytecie. Był ciepły, przyjazny, pozytywnie nastawiony do życia i ludzi. Walczył do samego końca i nigdy się nie poddawał" - wspominają zmarłego po ciężkiej chorobie profesora koledzy z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Śląskiego.

Strajk kobiet. Protest w Warszawie. Patrycja Markowska: "Boli nas brak poszanowania kobiet"

Szczególne miejsce wśród publikacji prof. Oniszczuka zajmuje autorska książka "Kształtowanie się polityki medialnej (Medienpolitik) rządu RFN w latach 1949-1989" oraz współredagowane prace zbiorowe "Mało znane systemy medialne" i "Systemy medialne krajów bałkańskich". Był też m.in. redaktorem monografii zbiorowej "Systemy medialne w dobie cyfryzacji. Kierunki i skala przemian". Publikował nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Austrii i Rosji.

d3f1fkx

Profesor Zbigniew Oniszczuk badał powiązania elit polityki z mediami

Od kilkunastu lat profesor był członkiem Niemieckiego Towarzystwa Medioznawczego. W 2007 r. wraz z innymi badaczami mediów założył Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej, którego do ub. roku był wiceprezesem. W latach 2016-20 kierował projektem NCN OPUS 10, w ramach którego badano powiązania pomiędzy elitami mediów i polityki w Polsce. Był to ostatni wielki projekt badawczy z jego udziałem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3f1fkx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f1fkx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj