Trwa ładowanie...
d22talg

Śląsk. Miały być wyburzone. Teraz domki fińskie w Świętochłowicach dostaną drugie życie

Już wkrótce ruszy kompleksowy remont pięciu 90-letnich domków fińskich w Piaśnikach – dzielnicy Świętochłowic. Władzom miasta zależy, by po remoncie domki mogły służyć wszystkim mieszkańcom jako prężnie działające siedziby fundacji, stowarzyszeń i organizacji społecznych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Świętochłowice. Już wkrótce ruszy kompleksowy remont pięciu 90-letnich domków fińskich w Piaśnikach.
Świętochłowice. Już wkrótce ruszy kompleksowy remont pięciu 90-letnich domków fińskich w Piaśnikach. (UM w Świętochłowicach, Fot: swietochlowice.pl)
d22talg

– Wierzę, że domki fińskie w Piaśnikach mogą stać się przestrzenią pełną kreatywnych i innowacyjnych pomysłów, które zintegrują mieszkańców Świętochłowic w każdym wieku – podkreśla Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.

Domki fińskie w Piaśnikach zbudowane zostały w 1930 roku. W 2017 roku z uwagi na zły stan techniczny miały zostać wyburzone, a na ich miejscu zamierzano zbudować osiedle mieszkaniowe. Rok później nowe władze miasta podjęły decyzję, by domki uratować.

- To miejsce z historią i ogromnym potencjałem, idealne pod wszelkiego rodzaju społeczne inicjatywy – spotkania artystyczne, centrum integracji dla seniorów, inkubatory dla młodych przedsiębiorców lub naukowców itd. Wierzę, że zgłoszą się do nas organizacje, które również dostrzegają ten potencjał i są chętne, by stworzyć w Świętochłowicach coś niezwykłego.

d22talg

Świętochłowice remontują domki fińskie. Pomogą władze województwa

Ze względu na sytuację finansową miasta, przez wiele miesięcy walczono o środki na sfinansowanie inwestycji kompleksowego remontu domków fińskich. Teraz miasto uzyskało zapewnienie władz województwa śląskiego, że środki na ten cel są już zabezpieczone, a remont ruszy na początku przyszłego roku.

Do dyspozycji zostaną oddane pomieszczenia o różnych metrażach – cały domek to około 140 metrów kwadratowych plus klatka schodowa. Szczegóły najmu oraz dokładny plan pomieszczeń zostaną udostępnione, gdy tylko ruszą prace remontowe.

Urząd miasta w Świętochłowicach do 30 listopada czeka na zgłoszenia organizacji i stowarzyszeń zainteresowanych wynajęciem przestrzeni w domkach fińskich przy ul. Chorzowskiej.

d22talg

Strajk Kobiet i brutalność policji. Marek Belka o działaniach służb

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d22talg

Podziel się opinią

Share
d22talg
d22talg
Więcej tematów