Trwa ładowanie...
d45co7g

Śląsk. Bytom przekaże województwu jedną z placówek dla dzieci. Powstanie tam "nowy dom"

Z końcem roku zlikwidowana zostanie Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Szansa dla Dziecka" w Bytomiu Stolarzowicach. Zarząd województwa śląskiego planuje z początkiem roku uruchomić tam Regionalną Placówkę Opiekuńczo-Terapeutyczną.
Share
Bytom. Z końcem roku zlikwidowana zostanie Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Szansa dla Dziecka" w Stolarzowicach.
Bytom. Z końcem roku zlikwidowana zostanie Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Szansa dla Dziecka" w Stolarzowicach.Źródło: UM w Bytomiu
d45co7g

Uchwałę w sprawie przekazania darowizny w postaci nieruchomości przy pl. Jana 13 w Stolarzowicach na rzecz województwa śląskiego podjęli 23 listopada bytomscy radni.

To efekt reorganizacji funkcjonowania instytucjonalnej pieczy zastępczej w Polsce. Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej mówi, że dzieci do 10. roku życia nie mogą już przebywać w domach dziecka, a od 2021 r. w jednym takim domu nie może być więcej niż czternaścioro dzieci.

W ramach pierwszego etapu reorganizacji ośrodek w Stolarzowicach opuściła 14-osobowa grupa dzieci, która znalazła swój nowy dom w nowo otwartej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej nr 8 w Śródmieściu uruchomionej w ramach projektu unijnego "Jak w rodzinie".

d45co7g

Teraz na przeprowadzkę czekają pozostali mieszkańcy - łącznie 18 dzieci. Do 31 grudnia podopieczni ośrodka przeprowadzą się do nowo otwartej POW przy ul. Piłsudskiego, a budynek zostanie przekazany w zarząd województwa śląskiego, który planuje z początkiem roku uruchomić tam Regionalną Placówkę Opiekuńczo-Terapeutyczną.

Bytom. Likwidacja Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Szansa dla Dziecka". Co z personelem?

Nowy dom znajdą tam dzieci, które z różnych względów nie mogą zamieszkać w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, a wymagają szczególnej opieki. - Wiemy już, że będzie to 13-osobowa grupa dzieci od 1 do 6 lat oraz 11-osobowa grupa starszych dzieci, które wymagają specjalistycznej opieki terapeutycznej czy rehabilitacyjnej– mówi Andrzej Łabądź, dyrektor POW Szansa dla Dziecka.

Katastrofa smoleńska. Ryszard Czarnecki mówi o "wrzutce" Rosji. Twierdzi, że czas ma tu znaczenie

Zgodnie z zapowiedziami nowego gospodarza obiektu przy pl. Jana, w planach jest jego gruntowna przebudowa oraz remont, który dostosuje budynek do potrzeb jego mieszkańców. - Personel placówki opiekuńczo-wychowawczej będzie mógł podjąć pracę w nowo utworzonej placówce lub pozostanie zatrudniony w Regionalnej Placówce Opiekuńczo-Terapeutycznej, za czym opowiedziała się większość pracowników - dodaje zastępca prezydenta Waldemar Gawron.

d45co7g

Bytom. Piecza zastępcza przeszła duże zmiany

Na przestrzeni ostatnich 3 lat instytucjonalna piecza zastępcza w Bytomiu przeszła duże zmiany. W 2018 r. utworzono Centrum Usług Wspólnych Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych oraz uruchomiono trzy nowe placówki opiekuńczo-wychowawcze, a w kolejnych latach cztery kolejne.

Po likwidacji POW "Szansa dla Dziecka" miasto dysponować będzie łącznie 10 placówkami opiekuńczo-wychowawczymi, a każda z nich zapewni 14 miejsc. Wraz z likwidacją placówki zmieni się też siedziba Ośrodka Adopcyjnego, która mieścić się będzie w Śródmieściu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d45co7g

Podziel się opinią

Share
d45co7g
d45co7g
Więcej tematów