PolskaSejm uczcił 90. rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Polski

Sejm uczcił 90. rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Polski

Sejm uczcił 90. rocznicę powrotu części Górnego Śląska do odradzającego się Państwa Polskiego. W przyjętej przez aklamację uchwale posłowie oddali hołd bohaterom trzech śląskich powstań.

"W 90. rocznicę powrotu części Górnego Śląska do odradzającego się Państwa Polskiego, Sejm składa hołd i wyraża najwyższy szacunek wszystkim bohaterom, którzy walczyli o połączenie z macierzą w trzech śląskich powstaniach" - głosi uchwała.

Posłowie upamiętnili również "wybitnych Ślązaków, którzy umacniali ducha narodowego i krzewili mowę polską". "Ze szczególnym szacunkiem odnosimy się do pracy działaczy plebiscytowych, na czele z komisarzem plebiscytowym i przywódcą III Powstania Śląskiego Wojciechem Korfantym" - napisano w uchwale.

"Niech pamięć o śląskich bohaterach będzie zawsze żywa i niech staną się oni wzorem dla wszystkich pokoleń Polaków" - głosi uchwała.

Część Górnego Śląska, która wróciła do Polski w wyniku plebiscytu i III Powstania Śląskiego, została przejęta przez Rzeczpospolitą w czerwcu 1922 r.

Zorganizowany w celu wyznaczenia nowych granic plebiscyt na Śląsku odbył się 20 marca 1921 r. W głosowaniu mogły wziąć udział także osoby, które wcześniej wyemigrowały z tych terenów. W związku ze ściągnięciem z Niemiec blisko 200 tys. emigrantów, głosujący za przynależnością do Polski znaleźli się w mniejszości, stanowiąc 40,3 proc.

Komisja Plebiscytowa przyznała prawie cały obszar Niemcom. Jednak po ostatnim powstaniu śląskim zdecydowano o korzystniejszym dla Polski podziale. Z obszaru plebiscytowego przyłączono 29 proc. ziem i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna.

16 lipca 1922 r. odbyła się w Katowicach uroczystość zjednoczenia Górnego Śląska z Polską. Podpisano wówczas Akt Objęcia Górnego Śląska. We wrześniu odbyły się wybory do Sejmu Śląskiego, którego funkcjonowanie w ramach autonomii gwarantowała ustawa konstytucyjna.

Autonomiczne województwo śląskie z sejmem i skarbem stanowiło nieodłączną część Rzeczypospolitej, mimo że w okresie przejściowym - do 1937 r. - obowiązywały tam prawa gwarantowane ludności polskiej i niemieckiej na całym Górnym Śląsku przez polsko-niemiecką konwencję, nazywaną genewską lub górnośląską.

Źródło artykułu:PAP
sejmśląskgórny śląsk

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)