PolskaLiczne atrakcje podczas Nocy Muzeów na Śląsku

Liczne atrakcje podczas Nocy Muzeów na Śląsku

Odtworzenie sceny z historycznej fotografii, zwiedzanie po-kopalnianego terenu, na którym stanie nowy gmach Muzeum Śląskiego i możliwość obejrzenia, jak powstają porcelanowe naczynia - to wybrane atrakcje Nocy Muzeów w województwie śląskim. Przygotowane imprezy cieszą się dużym zainteresowaniem.

17.05.2008 | aktual.: 19.05.2008 08:37

Muzeum Śląskie w Katowicach oferuje możliwość zwiedzania z przewodnikiem i w szczególnej iluminacji terenu, gdzie powstanie jego przyszła siedziba, a jeszcze do niedawna działała kopalnia "Katowice". To rzadka okazja, by przyjrzeć się miejscu, które za dwa lata stanie się placem budowy jednej z najważniejszych inwestycji w regionie - podkreślają przedstawiciele muzeum.

W obecnej siedzibie muzeum wszyscy chętni mogą zobaczyć, jak powstaje porcelana oraz samemu zrobić naczynie - z masy gipsowej - i zabrać je do domu. Tłem dla pokazu jest wystawa prezentująca śląską porcelanę z lat 1920-45.

Późnym wieczorem zostanie odtworzona scena z historycznej fotografii z lat 30., będącej w zbiorach muzeum - moment przekazania karabinów żołnierzom 73. Pułku Piechoty Wojska Polskiego. Przed laty fotografię wykonano na tle gmachu Muzeum Śląskiego.

W Muzeum Historii Katowic w pracowni drzeworytu można samodzielnie odbić grafiki przedstawiające zabytkową dzielnicę Katowic - Nikiszowiec oraz uczestniczyć w spotkaniu z malarzem Erwinem Sówką - jednym z członków słynnej Grupy Janowskiej.

Z kolei w Zabrzu można się przenieść do krainy znanej z książki Gustawa Morcinka "Łysek z pokładu Idy". W skansenie górniczym "Królowa Luiza" pojawił się koń ciągnący wózek z węglem. Zwierzę przywiezione specjalnie na tę okazję z jednej ze śląskich stadnin sprowadzono pod ziemię po specjalnej pochylni.

Na Zamku w Chudowie można obejrzeć wystawę archeologiczną i posłuchać zamkowych legend oraz przyjrzeć się obyczajom dawnych Słowian. W Częstochowie można zwiedzać m.in. zrekonstruowane, otwarte ponownie po latach Muzeum Górnictwa Rud Żelaza.

Źródło artykułu:PAP
historiaimprezakultura
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)