Trwa ładowanie...

Katowice. Wysłał ponad 84 tys SMS-ów, by okraść konta bankowe

Policjanci zatrzymali jednego z członków szajki, zajmującej się okradaniem kont bankowych. Sprawcy, podszywając się pod operatora energetycznego, wysyłali SMS z żądaniem uregulowania zaległości w opłatach, który zawierał link do płatności. W ten sposób wchodzili w posiadanie danych do logowania na konta pokrzywdzonych i ich okradali.

Share
Katowice. 23-letni Ukrainiec dostał osiem zarzutów.
Katowice. 23-letni Ukrainiec dostał osiem zarzutów.Źródło: Policja
d4irvhy

Nad sprawą pracowali policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości z Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Bydgoszczy oraz śledczy z komisariatu na bydgoskim Błoniu.

- Sprawa zaczęła się od ustaleń policjantów z biura do walki z cyberprzestępczością KGP. Gromadzili informacje o grupie przestępczej dokonującej włamań do systemów bankowości elektronicznej i pozyskiwania danych dostępowych do rachunków bankowych osób na terenie całej Polski. Sprawcy w okresie od kwietnia 2021 r. do 10 maja 2021 r., podszywając się pod operatora energetycznego, wysłali nie mniej niż 84 tysiące sms-ów z informacją o konieczności uregulowania kilkuzłotowych zaległości w opłatach. SSM zawierał link do rzekomej płatności. W rzeczywistości łączył on adresata wiadomości ze stroną wyłudzającą dane dostępowe do systemów bankowości elektronicznej. Przy jego pomocy sprawcy włamywali się na konto i kradli zgromadzone na nim pieniądze. W rozwikłanie tej sprawy zaangażowali się policjanci z komend wojewódzkich na terenie kraju – opisuje przestępczy proceder policja.

Katowice. Osiem zarzutów kradzieży z kont bankowych

 Policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością KWP w Katowicach dotarli do jeden z członków grupy. Był to mieszkaniec Bydgoszczy, który odpowiedzialny był za wysyłanie wiadomości z żądaniem uregulowania płatności. 23-latek z Ukrainy został zatrzymany. W jego miejscu zamieszkania kryminalni zabezpieczyli szereg dowodów potwierdzających jego przestępczą działalność: 12 telefonów komórkowych, na których zamontowana była aplikacja do automatycznego wysyłania wiadomości, puste opakowania po kartach sim, a także nowe karty sim.

d4irvhy

Policjanci przedstawili mu osiem zarzutów kradzieży z włamaniem lub jej usiłowania, których dopuścił się przy pomocy wysyłanych fałszywych SMS-ów do mieszkańców Tucholi, Skarżyska- Kamiennej, Tarnobrzega, Sopotu, Końskich i Czernicy na łączną kwotę niemal 23 tysięcy złotych. Obywatel Ukrainy trafił przed oblicze prokuratora, który po zapoznaniu się ze zgromadzonym materiałem dowodowym, poparł wniosek policjantów o zastosowanie środka zapobiegawczego i skierował go do sądu. Sędzia aresztował mężczyznę na 3 miesiące. Za tego typu przestępstwo może grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak podkreślają policjanci sprawa ma charakter rozwojowy. Poszkodowanych jest znacznie więcej niż tylko mieszkańcy wymienionych miejscowości.

Indyjski wariant koronawirusa jest jak ogień. Niepokojące informacje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4irvhy

Podziel się opinią

Share
d4irvhy
d4irvhy
Więcej tematów