Trwa ładowanie...

Katowice. Strata dla świata nauki, zmarł prof. Jerzy Mikułowski Pomorski jeden z najwybitniejszych polskich badaczy mediów i komunikowania

Pracownicy Instytutu dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Śląskiego poinformowali o śmierci prof. Jerzego Mikułowskiego Pomorskiego. "Dla świata nauki, dla naszego Instytutu, to niepowetowana strata” - napisali na Facebooku.
Share
Zmarł prof. Jerzy Mikułowski Pomorski jeden z najwybitniejszych badaczy mediów w Polsce.
Zmarł prof. Jerzy Mikułowski Pomorski jeden z najwybitniejszych badaczy mediów w Polsce.Źródło: Pixabay
d448xsg

Jerzy Mikułowski Pomorski należał do czołowych polskich badaczy mediów. Urodził się 3 stycznia 1937 r. w Katowicach, w rodzinie inteligenckiej o tradycjach ziemiańskich. Studia prawnicze w Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył w 1958 r., rok wcześniej rozpoczął jeszcze studia socjologiczne. Karierę naukową rozpoczął w otwartym w 1956 r. Krakowskim Ośrodku Badań Prasoznawczych, który poszukiwał socjologa w celu uzupełnienia składu tworzonego właśnie interdyscyplinarnego zespołu naukowego.

Od 1962 r. pracował w Akademii Ekonomicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny), gdzie w latach 1990-1996 pełnił funkcję rektora. W 1991 r. objął zorganizowaną przez siebie Katedrę Studiów Europejskich - pierwszą taką jednostkę w Polsce. Był także wieloletnim wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Katowice. Dokonania prof. Jerzego Mikułowskiego Pomorskiego

Był autorem lub współautorem 21 książek oraz 290 artykułów naukowych i ekspertem UNESCOw dziedzinie międzynarodowego ładu informacyjnego i prawa do komunikowania się, członkiem International Institute of Communications w Londynie, członkiem University Council of Education Management Transfer w Sztokholmie, przewodniczył też Komisji Prasoznawczej Oddziału Polskiej Akademii Nauk.

d448xsg

W 1993 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Grand Valley State University w Allendale w dziedzinie nauk humanistycznych, a w 1996 r. - tytuł doktora honoris causa University od Teesside w Wielkiej Brytanii w dziedzinie prawa. W 2017 r. zostałdoktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

Ziobroexit. Czarnecki: mam nadzieję, że do rozwodu nie dojdzie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d448xsg

Podziel się opinią

Share
d448xsg
d448xsg
Więcej tematów