Trwa ładowanie...
d235cvh

Katowice. Prezydent Marcin Krupa zapowiada podwyżki stawek za parkowanie

Samorząd Katowic zapowiedział podwyżki opłat za parkowanie w śródmieściu. Pozostawienie tam samochodu na cały dzień ma kosztować 25,80 zł, o ponad 8 zł więcej niż dotychczas.
Share
Samorząd Katowic zapowiedział podwyżki opłat za parkowanie w śródmieściu.
Samorząd Katowic zapowiedział podwyżki opłat za parkowanie w śródmieściu. Źródło: Facebook.com
d235cvh

W poniedziałek na swoim facebookowym profilu prezydent Katowic Marcin Krupa poinformował, że obecnie do Katowic w ciągu doby wjeżdża średnio 123 tys. pojazdów z rejestracjami miast ościennych.

"Stąd decyzja o przemodelowaniu polityki parkingowej w mieście. Nadrzędnym celem zmian jest zachęcenie osób przyjeżdżających spoza Katowic, do korzystania z komunikacji publicznej i centrów przesiadkowych. Projekt nowej uchwały parkingowej w dużej mierze ma wpłynąć na rotację pojazdów. Dzięki temu mieszkańcy załatwiając sprawy w centrum mieli gdzie zaparkować pojazd i nie musieli szukać miejsca przez kilkanaście minut, a osoby zamieszkujące centrum będą mogły parkować samochody pod swoimi domami" – napisał prezydent Katowic.

Dlatego planowane jest podniesienie stawek za postój na miejskich parkingach. Pierwsza godzina parkowania ma kosztować 3 zł, druga 3,6 zł, trzecia 4,2 zł, a każda kolejna godzina parkowania to 3 zł.

d235cvh

Opłaty te aktualnie wynoszą: za postój do godziny - 2,00 zł, za drugą rozpoczętą 2,40 zł, za trzecią 2,80 zł, a za każdą następną rozpoczętą godzinę postoju - 2,00 zł.

Marcin Krupa przypomniał, że w ubiegłym roku otwarte zostały dwa duże park and ride w Brynowie i Zawodziu oraz Centrum Przesiadkowe "Sądowa", a od 2018 r. kierowcy mają do dyspozycji Park and Ride w Ligocie. Inwestycje te mają zachęcić do wjazdu do centrum miasta komunikacją miejską.

Brak prawa do odmowy przyjęcia mandatu. Roman Giertych o państwie policyjnym

"W związku ze zrealizowaną modernizacją techniczną systemu poboru opłat możliwa jest płatności kartą lub gotówką a także za pomocą aplikacji mobilnych" – zauważył prezydent Katowic.

d235cvh

Katowice. Opłaty za parkowanie w Strefie Kultury

Jedną z kolejnych zmian ma być wdrożenie płatności na parkingu w tzw. Strefie Kultury z kilkuset miejscami, mającym służyć gościom Spodka, Międzynarodowego Centrum Kongresowego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia czy Muzeum Śląskiego. Tymczasem stał się on miejscem całodniowego, bezpłatnego postoju dla osób dojeżdżających do Katowic do pracy.

Strefa Kultury miała zostać objęta płatnością za parkowanie od jesieni ub. roku, jednak ze względu na pandemię, odsunięto ten krok. Według wcześniejszych zapowiedzi godzina postoju dla osób spoza Katowic ma tam kosztować 10 zł – natomiast dla posiadaczy wdrażanej od jesieni Katowickiej Karty Mieszkańca - 5 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d235cvh

Podziel się opinią

Share
d235cvh
d235cvh
Więcej tematów