Trwa ładowanie...

Śląsk. Stacja Kultury powstanie na dawnym dworcu w Pyskowicach

Kawiarnia internetowa, mediateka, sale dydaktyczne, konferencyjne, zajęć ruchowych czy warsztatów powstaną w nieczynnym dotąd dworcu w Pyskowicach. Obsługę podróżnych zapewni czynna całą dobę niewielka poczekalnia z automatami biletowymi.
Share
Śląsk. Unijny projekt rewitalizacji zabytkowego dworca kolejowego w Pyskowicach otrzymał pozwolenie na budowę.
Śląsk. Unijny projekt rewitalizacji zabytkowego dworca kolejowego w Pyskowicach otrzymał pozwolenie na budowę.
d2w0yp9

W piątek pyskowicki magistrat poinformował, że jego unijny projekt rewitalizacji zabytkowego dworca kolejowego w Pyskowicach otrzymał, pod koniec ubiegłego roku, pozwolenie na budowę. Oznacza to, że wyłoniony już wykonawca będzie mógł rozpocząć prace jeszcze w pierwszej połowie stycznia.

Przetarg na realizację tej inwestycji w formule "zaprojektuj i wybuduj" wygrała wiosną ub. roku firma Milimex z Siemianowic Śl. Program funkcjonalno-użytkowy Stacji Kultury przewiduje w obiekcie kawiarnię internetową, bibliotekę/mediatekę, sale dydaktyczne i konferencyjne.

Wydzielona zostanie sala koncertowa, sala ćwiczeń np. do zajęć jogi lub baletu oraz sala warsztatów rękodzielniczych. Funkcję obsługi podróżnych ma pełnić niewielka poczekalnia z automatami biletowymi, dostępna całą dobę. Budynek ma zostać dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

d2w0yp9

Z uwagi na znaczne koszty całą planowaną wokół dworca inwestycję podzielono na etapy. W pierwszej kolejności zaplanowano modernizację i rewitalizację zabytkowej, pochodzącej z końca XIX wieku, nieruchomości. W kolejnym etapie przewidziano dobudowanie przeszklonego wejścia oraz fragmentu budynku od strony południowej.

Prezydent zawetował ustawę PiS. "Otwarcie bardzo ostrego pola walki"

Na obecny etap prac miasto pozyskało 1,7 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych oraz 200 tys. zł z budżetu państwa. Całość prac w pierwszym etapie ma kosztować ponad 7,3 mln zł. Wstępnie założono, że roboty zostaną zakończone do grudnia 2022 r., ale wykonawca spodziewa się skrócenia tego okresu.

d2w0yp9

Pyskowice. Miasto przejmuje dworzec. Reaktywacja kolei

Nieodpłatne przejęcie budynku nieczynnego dworca przy ul. Wolności w Pyskowicach gmina sfinalizowała – po wieloletnich negocjacjach z PKP SA – w lutym 2018 r. Wniosek o dofinansowanie pyskowicki samorząd złożył już w styczniu 2018 r.

Pierwotnie zakładano, że przy dworcu powstanie centrum przesiadkowe. Miasto zrealizowało dotąd węzeł przesiadkowy w centralnej części miasta, na Placu Wyszyńskiego. W ub. roku zgłosiło natomiast – przy wsparciu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – projekt reaktywacji połączenia kolejowego do przystanku Pyskowice Miasto do rządowego programu Kolej Plus.

Peryferyjna stacja Pyskowice, gdzie ma powstać Stacja Kultury, znajduje się na linii kolejowej nr 132, łączącej m.in. Gliwice ze Strzelcami Opolskimi i Opolem. Blisko 5-kilometrowa linia kolejowa nr 198, która powstała w latach 60. ub. wieku, wiodąc od stacji Pyskowice do przystanku Pyskowice Miasto w centrum tego 17-tysięcznego miasta, została zamknięta w 2000 r.

Przystanek Pyskowice Miasto był przez lata jednym z końcowych w dawnej sieci kolejowych połączeń regionalnych w woj. śląskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2w0yp9

Podziel się opinią

Share
d2w0yp9
d2w0yp9
Więcej tematów