Trwa ładowanie...
d34n51a

Katowice. Nowe opłaty za parkowanie. Miasto chce poznać opinie mieszkańców

Katowice przygotowują się do podwyżek opłat za parkowanie w śródmieściu. Miasto rozpoczęło konsultacje społeczne wśród mieszkańców.
Share
Katowice przygotowują się do zmian opłat za parkowanie w śródmieściu.
Katowice przygotowują się do zmian opłat za parkowanie w śródmieściu. Źródło: Facebook.com
d34n51a

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie projektu uchwały, który również będzie konsultowany – zapowiadają władze miasta.

Miasto podkreśla, że w ubiegłym roku otwarte zostały dwa duże park and ride w Brynowie i Zawodziu oraz Centrum Przesiadkowe "Sądowa", a od 2018 roku kierowcy mają do dyspozycji Park and Ride w Ligocie. Inwestycje te mają zachęcić do wjazdu do centrum miasta komunikacją miejską.

Katowice chcą zachęcać osoby przyjeżdżających spoza miasta, do korzystania z komunikacji publicznej i centrów przesiadkowych. Ma w tym pomóc projekt nowej uchwały parkingowej.

d34n51a

- Do Katowic wjeżdża dziennie średnio 123 tys. pojazdów z rejestracjami z miast ościennych – zauważa Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Liczba miejsc parkingowych w śródmieściu jest ograniczona, a parkują tu głównie osoby z innych miast. Zależy mi na tym, żeby mieszkańcy Katowic załatwiając sprawy w centrum mieli gdzie zaparkować pojazd i nie musieli szukać miejsca przez kilkanaście minut. Z drugiej strony osoby zamieszkujące centrum również chcą móc parkować samochody pod swoimi domami. Dlatego kilka lat temu podjąłem decyzję o przemodelowaniu polityki parkingowej w mieście. Jej głównym celem jest zachęcenie tysięcy osób przyjeżdżających codziennie do Katowic do pracy z innych miast, by korzystały z komunikacji publicznej i centrów przesiadkowych, jak to się dzieje od lat w wielu krajach Europy Zachodniej – przekonuje Krupa.

Prezydent Katowic zapowiada też, że mieszkańcy centrum, jak i całego miasta będą traktowani w sposób preferencyjny – poprzez abonamenty miesięczne czy też karty mieszkańca strefy płatnego parkowania. - Mniejszy ruch w Śródmieściu oznacza także zmniejszenie emisji spalin, hałasu i wzrost bezpieczeństwa pieszych i rowerzystó w– dodaje Marcin Krupa.

Jacek Karnowski oskarża Zbigniewa Ziobrę. Chodzi o sprawę śmierci Pawła Adamowicza

Katowice. Nowe stawki za parkowanie. Najważniejsze zmiany

1. Planowane jest podniesienie stawek za postój na miejskich parkingach.

  • pierwsza godzina 3 zł
  • druga godzina 3,6 zł
  • trzecia godzina 4,2 zł
  • każda kolejna godzina 3 zł

2. Mieszkańcy Katowic będą mogli skorzystać z preferencyjnych stawek abonamentowych, miesięcznych lub kwartalnych.

3. Wyższe kary dla kierowców, którzy nie płacą za parkowanie - 200 zł (obecnie 50 zł)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d34n51a

Podziel się opinią

Share
d34n51a
d34n51a
Więcej tematów