Trwa ładowanie...

Katowice. Mija 20 lat…przez ten czas bardzo zmienił się świat

40-to, 30-to, a nawet 20-latkowie – wciąż wielu z nich ma w głowie słowa, od których niektórych boli głowa. Większości jednak serce się wyrywa, gdy dźwięk z głośników się wydobywa.

Share
Mija 20 lat od śmierci Magika
Mija 20 lat od śmierci MagikaŹródło: Wikipedia
d353q0u

To by było na tyle z rymowania, bo do tego trzeba mieć talent…niewątpliwie mieli go ci, którzy w latach 90. stworzyli niezapomniane utwory. Mimo, że teksty nie należały do najgrzeczniejszych, na pewno wyrażały emocje – i to w najprawdziwszy z możliwych sposobów.

”Plus i minus”, ”Jesteś Bogiem” czy ”Chwile ulotne” sączyło się z głośników na niejednej domówce czy imprezie w klubie. Tłum znał każde słowo i każdą pauzę, wyrażające to co najważniejsze – prawdę płynącą z głębi.

Tacy właśnie byli chłopcy z Bogucic – katowickiej dzielnicy, do tej pory znanej nielicznym. A wśród nich Magik…wpierw tworzący Kaliber 44, a potem Paktofonikę. Magik, a właściwie Piotr Łuszcz urodził się 18 marca 1978 roku w Jeleniej Górze. Po kilku latach jego rodzina przeprowadziła się na Śląsk. Już jako młody chłopak tworzył rymy z kolegami na boisku. Prawdziwą sławę zdobył tworząc legendarną grupę Kaliber 44 wraz z braćmi Marten: Marcinem i Michałem. Po pewnym czasie Piotr opuścił trio i stworzył nowy projekt.

Molesta. Ewenement lat 90. Jak muzycy wspominają je dziś?

Magik wraz z Fokusem i Rahimem założyli Paktofonikę. Grupa zdobyła ogromną popularność dzięki szczerym przekazom, jakie płynęły do młodych ludzi z utworów. To oni stworzyli podwaliny pod ogromną popularność hip-hopu w Polsce.

d353q0u

18 grudnia 2000r. ukazał się pierwszy album Paktofoniki. Niestety zaledwie kilka dni później fani hip-hopu musieli zmierzyć się z tragiczną informacją. 26 grudnia Magik skoczył z 9. piętra bloku, w którym mieszkał. Dlaczego to zrobił? Teorii jest wiele. Jedno jest pewne, dla wielu wciąż pozostaje jedną z najważniejszych postaci polskiej sceny hip-hopowej. Mimo, że od jego śmierci minęło już 20 lat…

Piotr Łuszcz spoczął na cmentarzu w Bogucicach przy ul. Leopolda. Wchodząc główną bramą, należy przejść za kaplicę. Prostą ścieżką dotrze się do niewysokiego drzewka po lewej…to tam.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d353q0u

Podziel się opinią

Share
d353q0u
d353q0u
Więcej tematów