Katowice. Mieszkańcy chcą zieleni. Rekordowa propozycja lokalizacji dla drzew
Trwa trzecia edycja projektu wCOP drzewo w Katowicach. Mieszkańcy za pomocą aplikacji zgłosili blisko tysiąc lokalizacji dla nowych drzew w mieście. Teraz rozpocznie się ich weryfikacja.
Z końcem kwietnia zakończył się etap zgłoszeń w trzeciej edycji projektu wCOP drzewo. To prosta w obsłudze aplikacja, która pozwala mieszkańcom wskazywać miejsca dla nowych drzew w mieście. Tym razem pobity został rekord – blisko tysiąc nowych wniosków w dwa miesiące, czyli więcej niż wpłynęło w sumie w ciągu dwóch poprzednich edycji. - Niektóre dzielnice wykazały szczególną mobilizację. Podobnie jak w poprzednich latach bardzo dużo zgłoszeń jest z Załęża, ale nowym liderem mogą się w tym roku okazać Szopienice - Burowiec. Tamtejsza Rada Jednostki Pomocniczej sama zaznaczyła aż 120 lokalizacji. Na mapie wCOP drzewo roi się jednak od niebieskich punktów (tak oznaczane są nowe zgłoszenia) we wszystkich katowickich dzielnicach – informują urzędnicy.
Teraz rozpocznie się wielostopniowy proces weryfikacji zgłoszeń. Zajmuje się tym specjalny zespół, złożony z pracowników urzędu miasta i jednostek miejskich. Każdy zgłoszony teren musi być też rozpatrzony pod kątem formy władania, przeznaczenia w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, ujęcia w planach inwestycyjnych miasta, warunków klimatycznych i glebowych, zgodności kompozycyjnej z przyległymi terenami, sposobu zainwestowania itp. Użytkownik aplikacji jest informowany o przyjęciu wniosku do weryfikacji i o jego ostatecznej akceptacji lub odrzuceniu – w takim przypadku podawane są również powody odrzucenia.
Katowice. Rekordowa liczba propozycji lokalizacji dla nowych drzew
Mieszkańcy mogą sugerować liczbę drzew w danej lokalizacji (maksymalnie pięć w jednym zgłoszeniu) i preferowane gatunki, jednak ostateczną decyzję w tej sprawie podejmują zawsze specjaliści z Zakładu Zieleni Miejskiej. Wybierane są gatunki, które dobrze znoszą miejskie warunki m.in: lipa, dąb, klon, jarząb, kasztanowiec, głóg czy brzoza brodawkowata. Istotne jest również to, że sadzone są drzewa o obwodzie pnia (na wysokości metra) od 12 do 14 cm i więcej.
Aplikacja została uruchomiona w 2018 roku, a jej nazwa nawiązuje do szczytu klimatycznego ONZ (COP 24), który odbył się w Katowicach.
Do tej pory, w efekcie jej działania, posadzono w Katowicach blisko tysiąc drzew mieszkańców.