Gliwice. Można wymienić "kopciuchy". Ruszył nabór wniosków dla właścicieli domów jednorodzinnych
Gliwicki samorząd rozpoczął nabór wniosków mieszkańców o granty do wymian pieców węglowych w budynkach jednorodzinnych. To jedno z kilkunastu miast regionu, które mogą otrzymać środki na ten cel z funduszy unijnych dzielonych w regionie.
09.08.2021 20:01
Gliwice zachęcają mieszkańców do udziału w nowym programie dotacyjnym związanym z niską emisją i szkodliwymi "kopciuchami", których sporo jest jeszcze w domach jednorodzinnych.
Nabór wniosków do "Czystego Powietrza nad Gliwicami" – inwestycji realizowanej w ramach unijnego konkursu – wystartował w poniedziałek na stronie niskaemisja.pl/gliwice/ i potrwa do 30 września do północy.
Gliwice. Ruszył nabór wniosków o dotacje do ekoinwestycji
- Warto się pospieszyć i jak najszybciej złożyć dokumenty, najlepiej online, bo w określonych przypadkach będzie można uzyskać od 13,5 tys. zł do nawet 36 tys. złotych – zachęca gliwicki ratusz.
"Czyste Powietrze nad Gliwicami" przewiduje wsparcie finansowe dla właścicieli i współwłaścicieli budynków jednorodzinnych w Gliwicach, którzy zdecydują się zastąpić nieekologiczne źródło ogrzewania ciepłem z sieci PEC.
W przypadku zaś, gdy jest to technicznie niemożliwe bądź nieuzasadnione ekonomicznie, ogrzewaniem gazowym, elektrycznym lub pompą ciepła.
Gliwice. Jak złożyć wniosek w programie związanym z niską emisją
- O dofinansowanie należy się starać przed rozpoczęciem wybranego przedsięwzięcia. Ze względów pandemicznych preferowane jest składanie wniosków w formie elektronicznej – podkreślają urzędnicy gliwickiego UM.
Regulamin naboru, wzór wniosku wraz z załącznikami i szczegółowe informacje dotyczące ich składania znajdują się na stronie operatora programu "Czyste Powietrze nad Gliwicami".
Granty będą udzielane w 2022 r. i wiosną 2023 r.
Gliwice. Do kiedy trzeba wymienić kotły
Gliwicki ratusz przypomina jednocześnie o terminach, w jakich należy dokonać wymiany określonych źródeł ciepła.
- do 1 stycznia 2022 r. – kotły węglowe, wyprodukowane przed 2007 r.
- do 1 stycznia 2024 r. – kotły węglowe wyprodukowane pomiędzy 2007 a 2012 r.
- do 1 stycznia 2026 r. – kotły wyprodukowane po 2012 roku, włączone do eksploatacji przed 1 września 2017 r.
- jeśli kocioł spełnia wymagania dla klasy III lub IV normy kotłowej, czas na wymianę to 1 stycznia 2028 r.
- piece kaflowe, kuchnie węglowe, kominki i piecyki typu koza - do 1 stycznia 2023 r.