Trwa ładowanie...
d46qdsq

Częstochowa. Stary Rynek w nowej odsłonie, rozpoczął się montaż rzeźb balansujących

Na Starym Rynku w Częstochowie rozpoczął się montaż rzeźb balansujących Jerzego Kędziory. To element projektu rewitalizacyjnego, związanego z wyeksponowaniem pozostałości Ratusza Starej Częstochowy i nową aranżacją przestrzeni Starego Rynku. Postaci zawieszonych na płytą rynku będzie docelowo 14 i stworzą instalację pod nazwą "Teatrum – Igrce Częstocha”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pierwsze rzeźby zawisły nad Starym Rynkiem w Częstochowie.
Pierwsze rzeźby zawisły nad Starym Rynkiem w Częstochowie. (UM Częstochowa, Fot: Łukasz Kolewiński)
d46qdsq

Na razie zamontowano dwie rzeźby, Charlie Chaplin w gagu z balonami oraz słynny francuski linoskoczek Philippe Petit, który m.in. w 1974 r. przeszedł na linie między wieżami World Trade Center w Nowym Jorku.

Kolejne grupy postaci będą tworzyć – jak zapowiada autor rzeźb, znany częstochowski artysta Jerzy Kędziora – m.in. bawiące się dzieci, sportowcy i szczudlarze. Artysta przygotował tematycznie zestaw 20 rzeźb, a ostatecznego wyboru 14 z nich dokona już na placu budowy. Wybór będzie uzależniony od wszystkich czynników przestrzennych oraz technicznych możliwości montażowych z uwzględnieniem tzw. róży wiatrów.

Unikatowy projekt w Częstochowie

W zestawie rzeźb są m.in. dziewczynka na kole, młodzieniec z wiatraczkami, dziewczynka z szarfą, lalkarz, dzwonnik, grający na cymbałach, „złota piłka – sportowiec, atleta nad poprzeczką i sportowiec nad poprzeczką.

d46qdsq

- Projekt jest bez precedensu, rzeźby są unikatowe. Takiej prezentacji postaci balansujących nie ma Polsce ani w Europie – mówi zastępca prezydenta miasta Piotr Grzybowski. - Wrażenie powinna robić też gra świateł przy fontannach i pawilonie, który odsłania naprawdę spore fragmenty dawnego ratusza. Sądzę, że to będzie jedno z tych miejsc w Częstochowie, które już wkrótce będziemy pokazywać naszym gościom z kraju i zagranicy.

Teatr rzeźb jest istotnym elementem projektu "Przebudowa i rozbudowa budynku Ratusza Starej Częstochowy wraz z zagospodarowaniem terenu placu Starego Rynku”.

Marek Belka: "Polska nie jest państwem praworządnym"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d46qdsq

Podziel się opinią

Share
d46qdsq
d46qdsq
Więcej tematów