Częstochowa. Program in vitro hula, czyli wózek numer 53
27 dziewczynek oraz 26 chłopców urodziło się w ciągu 8 lat programu dofinansowania procedury in vitro. Wózek nr 53 trafił do rodziców chłopca, który przyszedł na świat na początku sierpnia.
20.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:12
Program dofinansowania procedury in vitro ruszył w Częstochowie w 2012 roku. Do października 2020 urodziło się już 53 dzieci. To 27 dziewczynek oraz 26 chłopców, w tym 5 par bliźniaków.
O dofinansowanie zabiegu mogą w Częstochowie starać się małżeństwa i pary partnerskie z tego miasta, które spełniają też dodatkowe kryteria, m.in. kobieta musi mieć od 20 do 40 lat, a w uzasadnionych medycznie przypadkach – do 42 lat. Para musi też wykazać, że wcześniej leczyła niepłodność lub ma bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego.
Uczestnikom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości do 5 tys. zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci.
Dotąd odbyły się dwie edycje częstochowskiego programu dofinansowania leczenia in vitro, trwa trzecia – na lata 2018-20. Od początku program wspiera jedna z częstochowskich firm, fundując każdemu maluchowi wózek własnej produkcji. Kolejny taki wózek trafił w czwartek do rodziców chłopca, który przyszedł na świat na początku sierpnia. Obok prezesa firmy Piotra Machury, w spotkaniu uczestniczył też prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
W województwie śląskim miejski program in vitro realizuje od marca 2017 r. także samorząd Sosnowca.