Częstochowa. Pierwsza pielgrzymka w tym roku na Jasnej Górze
Po raz pierwszy odbyła się w 1656 r., teraz jako pierwsza dotarła do jasnogórskiego klasztoru. Jedna z najstarszych pielgrzymek, 366. Łowicka Piesza Pielgrzymka, jest pierwszą pieszą grupą, która pojawiła się w tym roku w częstochowskim sanktuarium.
Tym razem miała formę sztafety, w której przez sześć dni wędrowało po 25 osób. Przybyli jako pierwsi, ale nie jedyni. Na Jasnej Górze spotkali się także przedstawiciele Stowarzyszenia „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrueck”, którzy przekazali klasztorowi urnę z prochami kobiet zamordowanych w obozie.
Pierwsza ich pielgrzymka na Jasną Górę odbyła się w 1946 r., teraz tradycję kontynuują bliscy byłych więźniarek. Wśród więzionych w Ravensbrueck kobiet było ok. 40 tys. Polek, z których wiele deportowano tam po upadku powstania warszawskiego. Co piąta z nich przeżyła.
Obóz w niemieckim Ravensbrueck był największym na tym terenie obozem koncentracyjnym dla kobiet. Przeszło przez niego ponad 130 tys. kobiet i dziewcząt z niemal całej Europy. Większość z nich zamordowano lub zmarły w wyniku głodu, chorób czy dokonywanych na nich eksperymentów medycznych.