Czechowice-Dziedzice. Chcieli jechać do Francji. Ukryli się wśród przewodów klimatycznych
Czterech obywateli Bangladeszu i dwóch Sri Lanki zatrzymali funkcjonariusze z palcówki straży granicznej w Bielsku-Białej. Obcokrajowcy, ukryci w naczepie tira, chcieli się dostać do Francji.
Funkcjonariusze straży granicznej informację o sześciu mężczyznach ukrytych w naczepie ciężarówki otrzymali od policjantów z Czechowic-Dziedzic. Tych z kolei powiadomił obywatel Bułgarii, kierowca samochodu ciężarowego, w którego naczepie nielegalnie podróżowali cudzoziemcy. Nie był on świadomy, że wraz z nim podróżują obcokrajowcy. - Po przybyciu na miejsce, funkcjonariusze z placówki straży granicznej w Bielsku-Białej odkryli, że wśród przewożonego ładunku przewodów klimatyzacyjnych ukrywa się sześciu mężczyzn. Jeden z nich posiadał dokument paszportowy wydany przez władze Bangladeszu oraz rumuńską wizę krajową. Pozostali nie mieli przy sobie żadnych dokumentów. Deklarowali, że pochodzą z Bangladeszu i Sri Lanki.
Wszyscy cudzoziemcy zostali zatrzymani. W trakcie dalszych czynności wyjaśniających ustalono ich obywatelstwo oraz dane osobowe. W czasie przesłuchania mężczyźni oświadczyli, że celem ich podróży była Francja – poinformowała straż graniczna.
Czechowice-Dziedzice. Obcokrajowcy ukrycie w naczepie tira
Mężczyźni usłyszeli zarzut przekroczenia granicy państwowej ze Słowacji do Polski wbrew przepisom przy użyciu podstępu, nie posiadając wymaganych dokumentów uprawniających ich do przekroczenia granicy. Cudzoziemcy przyznali się do stawianego im zarzutu, złożyli wyjaśnienia i poddali się dobrowolnie karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby na 2 lata.
Obywatel Bangladeszu, który posiadał paszport i wizę, która nie uprawniała go do podróżowania po strefie Schengen, został zwolniony i pouczony o obowiązku niezwłocznego opuszczenia terytorium RP i wyjazdu do państwa członkowskiego, w którym posiada zezwolenie na pobyt. Z kolei dwaj Lankijczycy, decyzją Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej, zostali osadzeni w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. Tam będą oczekiwali na przekazanie do państwa, w którym złożyli wniosek o ochronę międzynarodową. Wobec pozostałych obcokrajowców (3 obywateli Bangladeszu) komendant placówki w Bielsku-Białej wszczął postępowanie o zobowiązanie do powrotu.