Chorzów. Nieduże drzewka, ważna rola. Zielona instalacja na budowie nowego PSZOK-u
Wygląda jak winnica lub pole uprawne, ale zadanie ma zdecydowanie inne. W Chorzowie Batorym na terenie budowanego właśnie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych stanęło kilka rzędów niedużych drzewek. To topole hybrydowe, których zadaniem jest wyciąganie i neutralizacja zanieczyszczeń ukrytych w ziemi.
Przy ulicy Stalowej powstaje drugi w Chorzowie Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, czyli tzw. PSZOK. Ma to ułatwić wywóz odpadów mieszkańcom dzielnicy Batory.
Aktualnie muszą oni korzystać z PSZOK-u zlokalizowanego w Chorzowie Starym. Nowa instalacja powstaje na terenie dawnych zakładów chemicznych, które przez lata działalności zdążyły zanieczyścić glebę.
Chorzów. Zielona instalacja na budowie nowego PSZOK-u
Teraz to zacznie się zmieniać dzięki kilku rzędom żywokołów topoli, którymi obsadzono usypaną wcześniej górę ziemi.
Czwarta fala a lockdown. Drastyczne restrykcje nie będą konieczne? Prof. Flisiak: Należy trzymać rękę na pulsie
- Żywokoły zostały zasadzone ponad miesiąc temu i widać, że się przyjęły, ponieważ każdego dnia przybywa nowych, zielonych liści. Zielona instalacja zostanie już tutaj na dobre, ponieważ to proces rozłożony na lata – informuje rzecznik chorzowskiego ratusza Kamil Nowak.
Zalesiony kawałek terenu będzie pielęgnowany i stanie się naturalną barierą separującą PSZOK od innych budynków zlokalizowanych w okolicy.
- Zastosowaliśmy bardzo nowoczesne, innowacyjne metody remediacji tego terenu. Cała inwestycja, czyli budowa PSZOK-a, kosztowała 7 milionów złotych i pozyskaliśmy na nią ogromną dotację unijną, dzięki czemu nie będzie obciążała budżetu naszego miasta - tłumaczy zastępca prezydenta Chorzowa Marcin Michalik.
Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ten cel wyniosło niecałe 4 miliony zł. PSZOK w Batorym ma być gotowy w marcu 2022 roku.