Trwa ładowanie...

Bytom. Muzyczne wspomnienie o królowej big-beatu. Koncert ku pamięci Karin Stanek

W tym roku minęła 10. rocznica śmierci Karin Stanek. Fani artystki, która wykreowała niezapomniane hity, mieli okazję posłuchać ich na żywo podczas niedzielnego koncertu w bytomskim Beceku.
Share
Śląskie. Fani Karin Stanek mieli okazję posłuchać jej hitów podczas koncertu w bytomskim Beceku.
Śląskie. Fani Karin Stanek mieli okazję posłuchać jej hitów podczas koncertu w bytomskim Beceku.Źródło: UM Bytom
d26ntia

Dziewczęca uroda, charakterystyczna fryzura i trzymana w ręku gitara. Nietuzinkowość, energia i wyrazistość na scenie - każdy, kto słyszał ją na żywo wie, że żadne z tych słów nie jest przesadzone. Minęło prawie 60 lat od debiutu pochodzącej z Bytomia Karin Stanek i 10 lat od jej śmierci.

Lata 60. ubiegłego wieku należały do królowej polskiego big-beatu, a o nieprzemijalności jej hitów świadczy fakt, że każdy, bez względu na wiek, jest w stanie zanucić "Chłopca z gitarą", "Autostop" czy "Malowaną lalę".

Legenda Karin Stanek dotarła nawet do Kanady i Stanów Zjednoczonych, gdzie występowała jako wokalistka zespołu Czerwono-Czarni.

d26ntia

Podczas niedzielnego koncertu w Bytomskim Centrum Kultury – popularnym Beceku - zaprezentowano nieco inną, bardziej liryczną interpretację wybranych piosenek słynnej bytomskiej piosenkarki.

Utwory we własnych aranżacjach wykonał duet związany z nurtem piosenki poetyckiej: Martyna i Wiesław Ciecieręgowie.

Gościnnie towarzyszyła im Eliza Ćwięczek - laureatka ubiegłorocznego ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Poetyckiej "Kwiaty na kamieniach". Koncert poprowadził największy fan Karin Stanek, Stefan Papierowski.

Bytomskie Centrum Kultury znajduje się przy Placu Karin Stanek, a obok budynku od 2013 roku stoi rzeźba plenerowa poświęcona artystce, zaprojektowana przez bytomianina Jacka Wichrowskiego, ufundowana przez lokalną społeczność.

d26ntia

Powrót do szkoły. Bartosz Arłukowicz kreśli czarny scenariusz

Zbiórka pieniędzy na realizację rzeźby - z inicjatywy stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych zebrano około 20 tys. zł - trwała blisko 2 lata.

Karin Stanek zmarła 15 lutego 2011 w Niemczech w wieku 68 lat z powodu ciężkiego zapalenia płuc, z którym walczyła w szpitalu przez kilka tygodni. Pochowana została w Wolfenbuettel niedaleko Brunszwiku w Dolnej Saksonii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d26ntia

Podziel się opinią

Share
d26ntia
d26ntia
Więcej tematów