Trwa ładowanie...

Eksperci biją na alarm. Groźne zjawisko na Śląsku

Na Śląsku w pobliżu Żor wytworzył się wielki, nisko zawieszony lej kondensacyjny. Jak ostrzegają eksperci, istnieje zagrożenie pojawienia się na Śląsku trąby powietrznej. "Kontakt z ziemią jest wysoce prawdopodobny" - alarmują Łowcy Burz.

Śląskie. Trąba powietrzna nad Żorami? Eksperci: to lej kondensacyjny Śląskie. Trąba powietrzna nad Żorami? Eksperci: to lej kondensacyjny Źródło: Pixabay, Facebook
d1ootiw
d1ootiw

We wtorek 20 lipca w sieci zawrzało. Wielu internautów ze Śląska w mediach społecznościowych zaczęło publikować zdjęcia oraz nagrania, na których dało zauważyć się zjawisko podobne do trąby powietrznej.

Trąba powietrzna na Śląsku? Eksperci: to lej kondensacyjny

To jednak, jak twierdzą Łowcy Burz, nie trąba powietrzna, a nisko zawieszony lej kondensacyjny. Podobnego zdania są także eksperci z Sieci Obserwacji Burz.

Wspomniany lej kondensacyjny był widziany na Śląsku w pobliżu m.in. Żor oraz Pszczyny. "W rejonie Żor i Jastrzębia-Zdroju w województwie śląskim pojawił się dziś dobrze wykształcony lej kondensacyjny! Nie ma informacji o kontakcie z ziemią!" - czytamy we wpisie Sieci Obserwacji Burz na Facebooku.

Debata Tusk-Kaczyński w TVP? Były minister bez litości

To, że lej kondensacyjny, który wytworzył się na Śląsku, nie zetknie się z ziemią, nie jest jeszcze jednak przesądzone. Gdyby tak się stało, moglibyśmy mówić o pojawieniu się trąby powietrznej.

d1ootiw

Lej kondensacyjny na Śląsku. Eksperci ostrzegają przed trąbą powietrzną

Scenariusza wytworzenia się na Śląsku trąby powietrznej nie wykluczają Polscy Łowcy Burz. "Istnieje duże prawdopodobieństwo, graniczące niemal z pewnością, że lej ten dotknął powierzchni ziemi i wyrządził niewielkie szkody" - czytamy w komunikacie.

Jak dodają Łowcy Burz, w związku z dużym pionowym gradientem temperatury w dolnej troposferze i dość niskim poziomem kondensacji "mogą gdzieniegdzie pojawiać się leje kondensacyjne, a nawet słabe trąby powietrzne".

Śląskie. Lej kondensacyjny koło Żor

Właśnie taka sytuacja miała we wtorek miejsce na Śląsku w rejonie Żor, co na zdjęciach i nagraniach uwieczniło wielu internautów. W ich materiałach nie widać jednak, czy lej kondensacyjny zetknął się z ziemią.

d1ootiw

Lej kondensacyjny to zjawisko pogodowe, które wyrasta z podstawy chmur. Lej ma charakterystyczny kształt stożka i jest zalążkiem trąby powietrznej lub tornada, zmienia się w tornado, kiedy dotknie ziemi. Tworzy się w wyniku różnicy ciśnień między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz wiru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ootiw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ootiw
Więcej tematów