Trwa ładowanie...

Bielsko-Biała. Będą nowe autobusy w MZK. Radni dokapitalizowali komunalnego przewoźnika

Miejski Zakład Komunikacyjny, bielski przewoźnik komunalny, chce uzupełnić tabor o pięć autobusów maxi i cztery przegubowe o napędzie spalinowym. Drugi zakup umożliwi uchwała radnych Bielska-Białej o dokapitalizowaniu spółki kwotą 8 milionów złotych.

Śląskie. MZK w Bielsku-Białej uzupełni tabor o 9 autobusów o napędzie spalinowym.Śląskie. MZK w Bielsku-Białej uzupełni tabor o 9 autobusów o napędzie spalinowym.Źródło: MZK Bielsko-Biała
d20scjb
d20scjb

Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej ogłosił przetarg na dostawę pięciu autobusów typu maxi. W najbliższym czasie zamierza ogłosić kolejny przetarg, tym razem na pojazdy przegubowe.

Do 19 kwietnia MZK czeka na oferty firm, które dostarczą pięć 12-metrowych autobusów o napędzie spalinowym. Mają one pomieścić 85 pasażerów, w tym minimum 25 na miejscach siedzących. Pojazdy będą wyposażone w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Nowe autobusy zastąpią te najbardziej wysłużone we flocie komunalnego przewoźnika.

– Padają pytania dlaczego nie gaz, prąd lub wodór. Powodów jest kilka. Po pierwsze, nie dysponujemy na razie odpowiednią infrastrukturą, która pozwoliłaby nam zasilać i utrzymywać te autobusy. To ogromne inwestycje. Do wymiany 30 procent floty na pojazdy zeroemisyjne jesteśmy zobowiązani do 2028 roku, dlatego chcemy to zrobić z głową. Co ważne, autobusy na gaz się do takich nie zaliczają. Po drugie, mamy nadzieję w przyszłości skorzystać z dofinansowania na ten cel – wyjaśnia prezes bielskiego MZK Hubert Maślanka.

d20scjb

Bielsko-Biała. Radni dokapitalizowali komunalną spółkę przewoźnika

Jeśli procedura przetargowa odbędzie się bez zakłóceń, nowe autobusy powinny dotrzeć w ostatnim kwartale bieżącego roku. Zakup ten MZK realizuje z własnych środków.

Podczas sesji rady miejskiej bielscy radni zaakceptowali zmiany w budżecie Bielska-Białej, co pozwoli na dokapitalizowanie komunalnej spółki przewoźnika kwotą 8 milionów złotych. To z kolei pozwoli na zakup kolejnych czterech autobusów przegubowych.

Koronawirus w Polsce. Zabraknie miejsc w szpitalach? Wojciech Konieczny kreśli czarny scenariusz

–To odpowiedź na zapotrzebowanie, które obserwujemy. Zdarzało się bowiem, że w okresie wakacyjnym kursujące pojazdy były przepełnione. Obecnie dysponujemy 20 autobusami przegubowymi. Chcemy zwiększyć udział tych pojazdów we flocie – dodaje prezes Maślanka.

d20scjb

Bielsko-Biała. Autobusy doposażone w system kasowników bezgotówkowych

Część miejskich środków zostanie przeznaczonych na doposażenie autobusów w system nowoczesnych kasowników, umożliwiających płatności bezgotówkowe. Testy tego typu urządzeń, które od grudnia MZK prowadzi w pojazdach na linii numer 1, wykazały zasadność wprowadzenia takiego rozwiązania.

– Pojawiają się zarzuty, że w tak trudnych czasach, kiedy odnotowujemy spadek liczby pasażerów spowodowany pandemią, decydujemy się na inwestycje. Odpowiedź jest prosta – koronawirus przeminie, a autobusy zostaną. Nie możemy uzależniać długofalowych planów rozwoju spółki od obecnej, przejściowej sytuacji – tłumaczy Maślanka.

Miejski Zakład Komunikacyjny (MZK) w Bielsku-Białej jest spółką komunalną, największym przewoźnikiem w okolicy. Jego flota liczy ponad 130 autobusów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d20scjb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20scjb
Więcej tematów