ŚwiatŚladami św. Pawła. Papież apeluje w Damaszku o pokój

Śladami św. Pawła. Papież apeluje w Damaszku o pokój



(AFP)
Dziesiątki tysięcy wiernych zebrały się w niedzielę
rano na stadionie Abbasydów w centrum Damaszku, aby uczestniczyć w
mszy celebrowanej przez papieża Jana Pawła II w drugim dniu jego
pielgrzymki śladami św. Pawła.

Podczas tej celebry Ojciec Święty zaapelował o "porozumienie, poszanowanie i pokój" pomiędzy chrześcijanami, muzułmanami i Żydami na Bliskim Wschodzie.

Obraz
© Arab wyznania katolickiego przystępuje do komunii św. (AFP)

Msza zgromadziła nie tylko katolików należących tutaj aż do pięciu obrządków. Byli także prawosławni, a nawet muzułmanie. Papież z uznaniem wyraził się o klimacie tolerancji religijnej, jaki panuje w Syrii, i po raz pierwszy wspomniał o wyznawcach judaizmu.

Chrześcijanie, muzułmanie i Żydzi - powiedział - muszą zrobić wszystko, by przybliżyć dzień, w którym przestrzegane będą na tej ziemi prawa każdego narodu, zapanuje pokój i zgoda. Była to jedyna aluzja do sytuacji na Bliskim Wschodzie.

O napięciach i konfliktach w tym rejonie przypominała obecność przedstawicieli sił rozjemczych ONZ, w tym także 50 Polaków ze wzgórz Golan, które Jan Paweł II odwiedzi w poniedziałek. Była też liczna grupa głównie kobiet i młodzieży polskiej z Aleppo, 400 kilometrów na północ od Damaszku.

Obraz
© (AFP)

Zebrany tłum zgotował papieżowi niezwykle gorące przyjęcie skandując "Janie Pawle, kochamy Cię". Na trasie prowadzącej do stadionu przejeżdżający "papamobile" pozdrawiało sto tysięcy ludzi.

Papieża na stadionie powitał w trzech językach - francuskim, arabskim i polskim - grecki patriarcha melechicki (katolicki) Grzegorz III Laham.

W niedzielę po południu papież przemawiał na spotkaniu w siedzibie patriarchatu greckokatolickiego w Damaszku, bardzo serdecznie powitany przez syryjskiego patriarchę prawosławnego Ignacego I Zakkasa Iwsasa.

Na tym spotkaniu Jan Paweł II wezwał chrześcijan syryjskich do zwiększenia solidarności z całym społeczeństwem, które przeżywa trudności i cierpienia. Zachęcał biskupów do nasilenia dialogu z muzułmanami.

Papież wyraził przekonanie, że duszpasterze, których troskę wywołuje m.in. emigracja wielu rodzin chrześcijańskich z Syrii spowodowana względami ekonomicznymi, powinni dawać swój wkład w budowanie pomyślności gospodarczej ojczyzny.

Wieczorem, jako pierwszy papież w liczących 1400 lat dziejach islamu, Jan Paweł II przekroczy progi meczetu. W meczecie Omajadów na Starym Mieście w Damaszku spotka się z przywódcami muzułmańskimi, wygłosi wraz nimi inwokację do Boga, która nie będzie jednakże wspólną modlitwą, a następnie wygłosi przemówienie i odwiedzi grób Jana Chrzciciela.

Na miejscu, gdzie dziś znajduje się meczet Omajadów, była pierwotnie świątynia pogańska, kiedy zaś chrześcijaństwo stało się w IV wieku religią cesarstwa rzymskiego, wzniesiono tam kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Kiedy Arabowie zdobyli Damaszek w 639 roku, kościół został przekształcony w meczet. (mp)

wizytasyriapapież

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)