Skutki katastrofy w Czarnobylu znikną po 300 latach
Negatywne skutki awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu znikną po około 300 latach - uważa główny epidemiolog Rosji, Giennadij Oniszczenko.
Ustaną nieprędko, za około 300 lat- powiedział na konferencji prasowej w Moskwie. Jego zdaniem, "ostre oddziaływanie" Czarnobyla zakończy się około 2056 roku.
Briefing był poświęcony przypadającej w środę, 26 kwietnia, 20. rocznicy katastrofy czarnobylskiej elektrowni atomowej.
W rozdanym na spotkaniu oświadczeniu prasowym podkreślono, że obecnie - po dwudziestu latach od awarii elektrowni - w strefie zagrożenia radiacją, na terenie 14 jednostek administracyjnych Federacji Rosyjskiej, znajdują się 4343 miejscowości, w których mieszka 1,5 mln ludzi.
W dziesięciu z tych 14 podmiotów Federacji roczna dawka promieniowania nie przewyższa jednej trzeciej dopuszczalnej dozy dla człowieka, to znaczy 1 milisiwerta (jednostki równoważnika dawki pochłoniętej promieniowania jonizującego, określającej jego szkodliwość biologiczną). Wartości wyższe niż 1 milisiwert (mSv) rocznie występują nadal w obwodach briańskim i kałuskim w 428 miejscowościach. Jak zaznaczono w tekście, promieniowanie będzie się zmniejszać i po 2056 roku pozostaną 93 miejscowości, w których dawka będzie wyższa od 1 milisiwerta.
Śmiertelną dawkę dla człowieka stanowi jednorazowe przyjęcie 7 mSv. Powoduje to ostrą chorobę popromienną i śmierć po około dwóch tygodniach.
Komunikat prasowy Oniszczenki precyzował, że najbardziej skażonym miejscem na terytorium kraju pozostaje obwód briański (pod granicą z Białorusią), gdzie skupiły się wszystkie typy stref zagrożenia radioaktywnego. Na ich terenie przebywa blisko 400 tysięcy ludzi.
Według oświadczenia, pod stałą obserwacją medyczną w Rosji jest obecnie 614 887 ludzi. 186 395 z nich to likwidatorzy skutków awarii czarnobylskiej elektrowni, 9944 osoby to ewakuowani z terenów zagrożonych, a 367 850 osób zamieszkuje bądź zamieszkiwało na terenach o najwyższym zagrożeniu.
W wyniku obserwacji lekarskiej stwierdzono podwyższoną zachorowalność na raka tarczycy wśród osób, które w czasie katastrofy były dziećmi. W latach 1991-2003 w obwodzie briańskim zarejestrowano 226 przypadków tej choroby, z czego 54% zostało wywołane przez promieniowanie - napisano w oświadczeniu rosyjskich służb epidemiologicznych.
Częściej występowała też białaczka. Zgodnie z oświadczeniem Oniszczenki, w latach 1986-1996 choroba ta pojawiła się pośród likwidatorów skutków awarii w Czarnobylu, którzy przyjęli dawkę promieniowania przewyższającej 150 miligrejów (jednostek energii przekazanej przez promieniowanie).
26 kwietnia 1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu w jednym z bloków energetycznych doszło do eksplozji. Uwolniony przy wybuchu materiał radioaktywny doprowadził do skażenia znacznej części środkowej, wschodniej i północnej Europy.
Michał Zabłocki