Skorumpowana drogówka w Szczecinie
35 osób, w tym 20 byłych i obecnych policjantów, usłyszało już zarzuty w związku ze śledztwem, dotyczącym korupcji w szczecińskiej "drogówce" - poinformował prok. Robert Śledziński. Jak podkreślił, nieprawidłowości w drogówce odkryło biuro spraw wewnętrznych Komendy Głównej Policji. Prokuratura uznaje sprawę za rozwojową. Niewykluczone, że zarzuty zostaną postawione kolejnym osobom.
10.01.2008 | aktual.: 10.01.2008 16:23
Funkcjonariusze KGP skontrolowali działania sekcji ruchu drogowego w Szczecinie, podjęli także inne działania, m.in. utrwalili rozmowy, które oprócz np. notatników służbowych, policyjnych baz danych czy wyjaśnień świadków i podejrzanych są ważnym materiałem dowodowym w sprawie - zaznaczył prokurator. Jak dodał Śledziński, postępowanie dotyczy przede wszystkim roku 2006.
Oprócz policjantów zarzuty usłyszało także trzech pracowników cywilnych KMP w Szczecinie, a także osoby, które wręczały lub próbowały wręczać policjantom korzyści materialne.
Według ustaleń prokuratury, policjanci przyjmujący łapówki byli bardzo ostrożni. Wcześniej przy pomocy kolegów z komendy ustalali, czy osoba proponująca korzyści materialne jest "wiarygodna". Od kierowców, którzy popełnili wykroczenia przyjmowali gotówkę lub prezent, np. w postaci alkoholu. Wartość wręczanych łapówek wynosiła od kilkunastu złotych do 500 zł.
Jak poinformowano PAP w biurze prasowym Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, w sprawie nieprawidłowości w sekcji ruchu drogowego policjantów zatrzymywano od czerwca do grudnia ub r., o czym informowano media. Żadna z nich nie pozostaje w areszcie. W związku z tą sprawą 15 osób zostało zawieszonych.
Jak powiedziała Alicja Śledziona z KWP, sekcja liczy 117 etatów. Oprócz zawieszonych funkcjonariuszy jest w niej również 15 wakatów, a jedna osoba została oddelegowana do innej jednostki. Łącznie brakuje 31 funkcjonariuszy.
Szczecińska drogówka, by pokryć braki kadrowe pozyskała po przeszkoleniu ośmiu policjantów z innych sekcji. Współpracuje także ze strażą miejską oraz żandarmerią wojskową - dodała Śledziona. Łącznie podczas zmiany Szczecin patroluje od 6 do 8 radiowozów - zaznaczyła.
Według niej, w ostatnim roku odnotowano spadek ogólnej liczby wystawianych mandatów mieście, choć - jak zaznaczyła - statystyki wskazują, że pojedynczy policjant wystawia tyle samo mandatów co wcześniej.