Trwa ładowanie...

Skończyły się przywileje. Za kierownicą Wąsik, obok Kamiński

Ciemne chmury zbierają się nad dwoma byłymi już posłami i byłymi szefami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem. Politycy stali się bohaterami codziennych doniesień mediów, a ich losy i zachowania śledzą miliony Polaków. Kamery zdołały też uchwycić jedną szczególną odmianę w życiu dwóch polityków.

Mariusz Kamiński na miejscu pasażera, za kierownicą Maciej Wąsik. Byli posłowie nie mają już limuzyn z kierowcąMariusz Kamiński na miejscu pasażera, za kierownicą Maciej Wąsik. Byli posłowie nie mają już limuzyn z kierowcąŹródło: "Szkło Kontaktowe"
d41zcr6
d41zcr6

W zeszłym tygodniu w środę Sąd Okręgowy w Warszawie, orzekając w drugiej instancji, wymierzył kary po dwa lata więzienia dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w związku z "aferą gruntową".

Byli szefowie CBA w marcu 2015 roku zostali skazani przez Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście na 3 lata więzienia między innymi za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas "afery gruntowej" w 2007 roku. Jednak do wykonania tego wyroku nie doszło w związku z zastosowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę prawem łaski wobec nieprawomocnie skazanych byłych szefów CBA.

Sprawa wróciła na wokandę po ponad ośmiu latach. Na początku czerwca tego roku Sąd Najwyższy w Izbie Karnej uchylił umorzenie sprawy byłych szefów CBA dokonane jeszcze w marcu 2016 roku przez Sąd Okręgowy w Warszawie i przekazał sprawę SO do ponownego rozpoznania.

d41zcr6

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Surowa ocena Kurskiego z Pałacu Prezydenckiego. "Nie powinien być prezesem"

Teraz zapadł wyrok, który uruchomił działania na szczeblu sejmowym. Oprócz tego, że w związku z prawomocnym wyrokiem Kamiński i Wąsik powinni iść do więzienia, podjęte zostały decyzje o wygaszeniu ich mandatów poselskich.

Skończyły się przywileje. Nie ma już kierowców, za kierownicą Wąsik, obok Kamiński

Obaj mężczyźni zostali wezwani do powstrzymania się od wykonywania obowiązków wynikających z mandatu poselskiego. To wezwanie jednak zostało zignorowane przez byłych ministrów i wciąż pojawiają się oni na Wiejskiej.

d41zcr6

Obaj politycy odrzucają odrzucają zarówno postanowienia sądu, jak i procedury wdrażane przez instytucje parlamentu. O umorzenie postępowania walczy adwokat byłych ministrów, a prezydent, który długo upierał się, że jego uniewinnienie, mimo iż wydane zanim wyrok się uprawomocnił, jest nadal skuteczne, teraz zastanawia się nad powtórzeniem tej czynności, już w sposób zgodny z prawem.

Tymczasem zmieniła się tylko jedna rzecz: politycy, do tej pory korzystający z licznych przywilejów przysługujących wybrańcom narodu, musieli ze służbowych limuzyn z kierowcami przesiąść się do własnego pojazdu.

d41zcr6

Pozostają jednak nierozłączni. Wspólna przyszłość sprawia, że w obiektywach mediów pojawiają się razem. W parze też podróżują na Wiejską.

Wyjeżdżających z Sejmu byłych parlamentarzystów uchwyciła kamera TVN. Opuścili przed końcem posiedzenie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych po tym, jak podjęta została próba wręczenia im pisma o wygaszeniu mandatów poselskich.

Byli posłowie stali się bohaterami czwartkowego wydania "Szkła Kontaktowego" w TVN24. Szczegółowo omówione zostało wzburzenie obu mężczyzn i ich szybka, nerwowa ucieczka z Wiejskiej. Razem wsiedli do auta. Za kierownicą zasiadł Maciej Wąsik, a Mariusz Kamiński usiadł na miejscu pasażera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d41zcr6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41zcr6
Więcej tematów