Trwa ładowanie...

"Skończyło się na wymiotach". Kontrowersje wokół egzaminu do Pierwszej Komunii Świętej

Pierwsza komunia święta jest wyjątkowym wydarzeniem w życiu wielu dzieci. To sakrament, który wymaga odpowiedniego przygotowania, a często wiąże się także z koniecznością zdania egzaminu. Jednak dla niektórych dzieci i ich rodzin egzamin ten staje się powodem dużego stresu i emocji.

"Skończyło na wymiotach". Kontrowersje wokół egzaminu do pierwszej komunii świętej"Skończyło na wymiotach". Kontrowersje wokół egzaminu do pierwszej komunii świętejŹródło: PAP, fot: Przemys�aw Pi�tkowski
d27u8vo
d27u8vo

Pierwsza komunia święta jest wydarzeniem, które budzi wiele emocji u dzieci i ich rodzin. Jednak nieodłącznym elementem tego sakramentu jest odpowiednie przygotowanie, które czasami wiąże się z egzaminem. Wiele osób zastanawia się, czy taka forma sprawdzania wiedzy i umiejętności jest odpowiednia dla małych dzieci i czy nie powoduje zbyt dużego stresu.

Kodeks prawa kanonicznego stanowi, że dzieci można dopuścić do Komunii Świętej, gdy posiadają wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, by rozumieć tajemnicę Chrystusa oraz przyjąć Ciało Chrystusa z wiarą i pobożnością. W związku z tym, w miesiącach poprzedzających uroczystość, dzieci uczą się modlitw, przykazań Bożych i prawd wiary, które stanowią podstawę katolickiej wiary.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Watykan ujawni tajemnice? "Wiele ciekawych dokumentów"

Egzamin jest często uważany za stresujące przeżycie. Osoby dorosłe wspominają go negatywnie, a niektóre doświadczenia pozostawiają trwałe emocjonalne piętno. Aleksandra, która przystąpiła do egzaminu wiele lat temu, wciąż czuje dyskomfort i niechęć, gdy wspomina tamten czas.

d27u8vo

Kobieta w rozmowie z Interią przyznała, że egzamin był traumatycznym doświadczeniem, które wciąż wywołuje u niej negatywne uczucia. Wspomina, że atmosfera była napięta, a ksiądz nie był przyjazny. Wiele dzieci czuło się zestresowanych i zaniepokojonych, jakby od wyniku egzaminu zależało całe ich życie.

Ponadto, egzamin często jest podzielony na kilka etapów i odbywał się na lekcjach religii. To sprawiało, że stres towarzyszył dzieciom przez wiele tygodni. Anna w rozmowie z portalem opowiada, że ksiądz nie zawsze był miły i czasami podnosił na nią głos przed całą klasą, co jeszcze bardziej nasilało jej stres i presję. Wspomnienia takich sytuacji mogą pozostać w pamięci na długo i wpływać na postrzeganie Pierwszej Komunii Świętej.

Egzamin do Pierwszej Komunii Świętej. Kontrowersje i emocje

Kontrowersje wokół egzaminu do pierwszej komunii świętej są widoczne również wśród rodziców. Niektórzy uważają, że odpytywanie małych dzieci jest niepotrzebne i powoduje zbyt duży stres. W liście do redakcji Onetu jedna z matek opisuje drastyczne objawy stresu, jakie towarzyszyły jej córce w trakcie przygotowań do egzaminu. Przyznała, że "zaczęło się od podwyższonej temperatury w sobotę, a skończyło na wymiotach w niedzielę". Wskazuje również na "staroświecki" charakter tej praktyki i twierdzi, że szkodzi ona dzieciom.

d27u8vo

Źródło: Interia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d27u8vo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27u8vo
Więcej tematów