Sklonowany jeleń
Naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu Texas A&M ogłosili, że z powodzeniem sklonowali jelenia wirgińskiego (Odocoileus virginianus). Ich zdaniem daje to nadzieję na ocalenie metodą klonowania gatunków zagrożonych wyginięciem. To pierwszy na świecie udany przypadek sklonowania jelenia - podkreślili badacze w wydanym komunikacie.
Jelonek o imieniu Dewey przyszedł na świat w maju, ale informacji tej nie ujawniano, czekając aż badania genetyczne z całą pewnością potwierdzą, że zwierzę jest klonem. "Dewey rozwija się normalnie i wygląda na to, że jest zdrowy" - cieszy się się przedsięwzięcia, dr Mark Westhusin.
Dewey to genetyczna kopia jednego z bardziej okazałych teksańskich okazów jelenia wirgińskiego. Próbki materiału genetycznego pobrano ze skóry zwierzęcia.
Liczbę żyjących w USA jeleni wirgińskich szacuje się na 5 mln sztuk i mimo polowań nic nie wskazuje, że grozi im zagłada. Niemniej teksańscy naukowcy są zdania, że udane sklonowanie ssaka z rodziny jeleniowatych dobrze wróży zastosowaniu tej metody dla ocalenia niektórych ginących gatunków.