Składka 8% na ubezpieczenie zdrowotne do Trybunału?
Platforma Obywatelska zamierza przeanalizować z prawnikami i konstytucjonalistami tryb wprowadzania zmian do ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym. Dopiero wtedy politycy Platformy podejmą decyzję, czy nowelizację ustawy zwiększającą od nowego roku składkę na ubezpieczenie zdrowotne - z 7,75 do 8% - zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego. W piątek ustawę podpisał prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Wicemarszałek Sejmu Donald Tusk powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że wątpliwości Platformy Obywatelskiej budzi przede wszystkim sposób wprowadzenia zmian w podatkach, bo taką zmianą jest - w jego opinii - podwyżka składki. Tusk podkreślił, że jakiekolwiek zmiany w podatkach powinny przejść przez trzy czytania w Sejmie.
Poseł Platformy Obywatelskiej dodał, że pieniądze - według wyliczeń rządu dodatkowe 900 mln z - nie poprawią i tak złej sytuacji służby zdrowia. "Przy prawie 5 mld zadłużenia i niewydolnym systemie służby zdrowia nic nie wskazuje na to, że te pieniądze poprawią sytuację" - mówił Tusk. Podkreślił, że ani wnioskodawcy, ani resort zdrowia nie poinformowali, co dzięki pieniądzom z podwyższonej składki zmieni się w odczuciu pacjentów i pracowników służby zdrowia.
Według wyliczeń resortu zdrowia, średnia stawka podwyżki dla podatników z pierwszego progu podatkowego ma wynieść 95 gr, a dla tych, którzy płacą najwyższą stawkę podatku - 6 zł.
Podczas głosowania w Sejmie podwyżkę składki na ubezpieczenie zdrowotne poparły kluby koalicji rządowej, Samoobrona oraz Prawo i Sprawiedliwość, które było autorem tego pomysłu. (mag)