Skład Rady Nadzorczej TVP nadal nieuzupełniony
Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji po
raz kolejny nie udało się uzupełnić składu Rady Nadzorczej TVP.
Głosowanie w tej sprawie przełożono - poinformowała asystentka przewodniczącej KRRiT Aneta Jamorek.
Podczas posiedzenia KRRiT wstępnie rozpatrzyła natomiast wniosek TV Puls o zmianę koncesji z wyspecjalizowanej na uniwersalną. Jak poinformowała Jamorek, decyzja w tej sprawie ma zapaść na jednym z następnych posiedzeń Rady. Obecnie koncesja dla TV Puls stanowi, że programy o charakterze społeczno-religijnym muszą zajmować 70% czasu nadawania stacji, po zmianie koncesji musiałyby one stanowić 16%. Wniosek o zmianę koncesji TV Puls złożyła w listopadzie ub. roku.
Ponadto, KRRiT zdecydowała m.in. o konieczności powołania zespołu, który we współpracy z nadawcami publicznymi, Ministerstwem Kultury i Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotuje dla Komisji Europejskiej informację na temat finansowej pomocy państwa dla nadawców publicznych. Jak dodała Jamorek, o taką informację wystąpiła do KRRiT Unia Europejska.
O dwa wolne miejsca w RN TVP ubiega się czterech kandydatów. Wakaty powstały po tym, jak dwóch członków RN: Wojciech Hermeliński i Zbigniew Cieślak wybranych zostało na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Od listopada RN działa w niepełnym siedmioosobowym składzie, przez co nie może podejmować decyzji.
Na wolne miejsca w RN kandydują: prof. Małgorzata Korzycka-Iwanow i Bogusław Szwedo - zgłoszeni przez przewodniczącą KRRiT Elżbietę Kruk, Jan Maria-Jackowski - kandydat Lecha Haydukiewicza oraz Tomasz Siemiątkowski - zgłoszony przez Witolda Kołodziejskiego.
W najbliższym czasie w RN TVP prawdopodobnie zwolni się jeszcze jedno miejsce - po przewodniczącym Sławomirze Skrzypku, który jest kandydatem na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Jeśli Sejm wybierze Skrzypka na prezesa NBP, wówczas w Radzie powstanie wakat, do czasu wskazania przez Ministra Skarbu nowego przedstawiciela. Skrzypek wszedł bowiem do Rady jako przedstawiciel Skarbu Państwa.