Trwa ładowanie...
d2wl2jg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Skazany na dożywocie szpieg wyjdzie z więzienia

Władze USA podjęły decyzję o zwolnieniu warunkowym Jonathana Pollarda, skazanego w latach 80. na dożywocie za szpiegostwo na rzecz Izraela. Pollard wyjdzie na wolność 21 listopada - poinformowali jego prawnicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(WP, Fot: Konrad Żelazowski)
d2wl2jg

Państwowa komisja ds. ułaskawień (U.S. Parole Commission) jednomyślnie zdecydowała o przedterminowym zwolnieniu Pollarda. Przez pięć lat od opuszczenia więzienia 60-letni Pollard nie będzie mógł opuszczać terytorium Stanów Zjednoczonych - oświadczyli prawnicy. Jednocześnie dodali, że ich zdaniem prezydent USA Barack Obama może zrezygnować z tego wymogu, umożliwiając Pollardowi natychmiastowy wyjazd do Izraela.

Do listopada Pollard, były cywilny analityk wywiadu amerykańskiej marynarki wojennej, odsiedzi 30 lat z wyroku dożywocia, jaki usłyszał w 1987 roku za szpiegowanie na rzecz Izraela. Wcześniej izraelski rząd przez lata podejmował starania o wypuszczenie go na wolność, ale - do niedawna - niezmiennie spotykał się z odmową.

Zmianę stanowiska przez USA media komentują jako ustępstwo na rzecz Izraela i próbę ocieplenia amerykańsko-izraelskich relacji, które pogorszyły się na skutek uzgodnienia przez światowe mocarstwa, w tym Waszyngton, porozumienia z Teheranem w sprawie kontrowersyjnego irańskiego programu atomowego. Izrael jest zdeklarowanym przeciwnikiem tej umowy.

d2wl2jg

Zarówno komisja ds. ułaskawień, jak i szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry odżegnywali się od takiej interpretacji zdarzeń. Komisja podkreśliła, że jej decyzja "nie ma związku z ostatnimi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie", zaś Kerry podkreślił w wypowiedzi dla prasy, że "w ogóle nie poruszał tego tematu" w rozmowach z Izraelem.

Jonathan Pollard został aresztowany w listopadzie 1985 roku pod zarzutem przekazywania Izraelowi ściśle tajnych dokumentów, gdy bezskutecznie próbował uzyskać azyl w izraelskiej ambasadzie w Waszyngtonie. Przyznał się on potem do winy i dwa lata później został skazany na dożywotnie więzienie. W ostatnich latach Pollard, odbywający karę w więzieniu w Karolinie Północnej, uskarżał się na problemy zdrowotne, w tym cukrzycę i nadciśnienie.

Jego przypadek mocno podzielił opinię publiczną w USA. Jedni zarzucali władzom, że zbyt surowo ukarały Pollarda za szpiegowanie na rzecz państwa sojuszniczego; inni, w tym prokuratura, nazwali go zdrajcą, który naraził na szwank bezpieczeństwo narodowe, przekazując obcemu państwu tajne informacje.

d2wl2jg

Podziel się opinią

Share

d2wl2jg

d2wl2jg
Więcej tematów