Trwa ładowanie...
d39ms43
skawina

Skawina. Kolejny pożar składowiska odpadów

Płonie składowisko odpadów sztucznych w Skawinie w województwie małopolskim. W akcji gaśniczej bierze udział 46 zastępów strażaków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prokuratura Krajowa powołuje zespół wyjaśniający pożary wysypisk
Prokuratura Krajowa powołuje zespół wyjaśniający pożary wysypisk (East News)
d39ms43

Ogień pojawił się przed północą na składowisku plastików. Akcja jest trudna, bo odpady składowano w kilkumetrowych pryzmach. Ze względu na duże zadymienie, strażacy pracują w aparatach chroniących drogi oddechowe. Używany jest ciężki sprzęt, między innymi koparki.

Płonie składowisko o wymiarach 100 m na 60 m, przy czym pożarem jest objęta część ok. 50 na 50 m, tj. powierzchnia ok. 2,5 tys. m2. Palą się odpady wstępnie przetworzone, sprasowane na wys. ok. 4 metrów.

Stan powietrza jest stale monitorowany. Strażacy apelują do mieszkańców pobliskich rejonów, aby nie otwierali okien zanim pożar nie zostanie ugaszony.

d39ms43

Jak poinformował kapitan Bartłomiej Rosiek z krakowskiej straży pożarnej, ogień już się nie rozprzestrzenia, ale działania potrwają jeszcze kilkanaście godzin. - Na miejscu jest 46 zastępów ratowniczo-gaśniczych, ponad 120 strażaków. Podajemy cztery linie gaśnicze oraz dwie linie z działek wodnych - dodał.

Przyczyny pożaru na razie nie są znane.

Nie tylko Skawina. Kolejny raz

To kolejny pożar składowiska śmieci w ostatnich miesiącach. Od początku roku do maja odnotowano ich aż 63. Płonęło m.in. składowisko opon w Trzebini, wysypisko w miejscowości Wszedzień k. Mogilna oraz wysypisko w Zgierzu. Trwało tydzień. Jak informowaliśmy w WP, szefowie składowiska muszą się liczyć z karą miliona złotych.

d39ms43

Według służb, wiele wskazuje, że niektóre pożary nie były przypadkowe - chodziło o nielegalne pozbycie się odpadów. Prokuratura Krajowa powołuje zespół wyjaśniający pożary wysypisk.

Źródło: polskieradio.pl, Twitter, radiokrakow.pl, tvn24.pl, WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Jeden wielki hałas, smród”. Mieszkańcy gminy Baranów są zdruzgotani budową CPK

d39ms43

Podziel się opinią

Share

d39ms43

d39ms43
Więcej tematów