ycipk-4118me
skawina

Skawina. Kolejny pożar składowiska odpadów

Płonie składowisko odpadów sztucznych w Skawinie w województwie małopolskim. W akcji gaśniczej bierze udział 46 zastępów strażaków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prokuratura Krajowa powołuje zespół wyjaśniający pożary wysypisk
Prokuratura Krajowa powołuje zespół wyjaśniający pożary wysypisk (East News)
ycipk-4118me

Ogień pojawił się przed północą na składowisku plastików. Akcja jest trudna, bo odpady składowano w kilkumetrowych pryzmach. Ze względu na duże zadymienie, strażacy pracują w aparatach chroniących drogi oddechowe. Używany jest ciężki sprzęt, między innymi koparki.

Płonie składowisko o wymiarach 100 m na 60 m, przy czym pożarem jest objęta część ok. 50 na 50 m, tj. powierzchnia ok. 2,5 tys. m2. Palą się odpady wstępnie przetworzone, sprasowane na wys. ok. 4 metrów.

Stan powietrza jest stale monitorowany. Strażacy apelują do mieszkańców pobliskich rejonów, aby nie otwierali okien zanim pożar nie zostanie ugaszony.

ycipk-4118me

Jak poinformował kapitan Bartłomiej Rosiek z krakowskiej straży pożarnej, ogień już się nie rozprzestrzenia, ale działania potrwają jeszcze kilkanaście godzin. - Na miejscu jest 46 zastępów ratowniczo-gaśniczych, ponad 120 strażaków. Podajemy cztery linie gaśnicze oraz dwie linie z działek wodnych - dodał.

Przyczyny pożaru na razie nie są znane.

ycipk-4118me

Nie tylko Skawina. Kolejny raz

To kolejny pożar składowiska śmieci w ostatnich miesiącach. Od początku roku do maja odnotowano ich aż 63. Płonęło m.in. składowisko opon w Trzebini, wysypisko w miejscowości Wszedzień k. Mogilna oraz wysypisko w Zgierzu. Trwało tydzień. Jak informowaliśmy w WP, szefowie składowiska muszą się liczyć z karą miliona złotych.

Według służb, wiele wskazuje, że niektóre pożary nie były przypadkowe - chodziło o nielegalne pozbycie się odpadów. Prokuratura Krajowa powołuje zespół wyjaśniający pożary wysypisk.

Źródło: polskieradio.pl, Twitter, radiokrakow.pl, tvn24.pl, WP

ycipk-4118me

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Jeden wielki hałas, smród”. Mieszkańcy gminy Baranów są zdruzgotani budową CPK

ycipk-4118me
ycipk-4118me