Trwa ładowanie...

Skarga na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Komisja Europejska nie podjęła decyzji

Unijni komisarze zajmowali się skierowaniem do Trybunału Sprawiedliwości UE skargi przeciwko Polsce. Jednak w środę decyzji w tej sprawie nie podjęli.

Share
Skarga na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Komisja Europejska nie podjęła decyzji
Źródło: East News
d361ldn

Wniosek przeciwko Polsce jest już przygotowany przez Fransa Timmermansa. KE chce w nim zawieszenia spornych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym do czasu wydania ostatecznego wyroku. W projekcie Komisja zwraca się też do Trybunału Sprawiedliwości UE o zastosowanie przyspieszonego trybu. Oznacza to, że wyrok może zapaść w ciągu pół roku.

Jak informowało wcześniej RMF FM, na spotkaniu unijnych komisarzy nie było Elżbiety Bieńkowskiej, która przebywa służbowo w Chinach. I właśnie nieobecność wielu komisarzy mogła być powodem wstrzymania się przez KE od złożenia skargi. Prawdopodobnie decyzja zapadnie na następnym posiedzeniu.

Skarga KE na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE jest kolejnym krokiem w sporze o Sąd Najwyższy. Polska w ubiegłym tygodniu oficjalnie odpowiedziała KE, że jej zastrzeżenia wobec reformy są bezzasadne.

Zobacz także: "Głupia, szkodliwa, antypolska" wypowiedź Andrzeja Dudy o UE. Sławomir Neumann: to zakrawa o zdradę stanu

Przypomnijmy, że w sierpniu Sąd Najwyższy wysłał do Trybunału Sprawiedliwości UE pięć pytań prejudycjalnych oraz zawiesił wykonywanie artykułów, których te pytania dotyczą. Chodzi m. in. o zasadę nieusuwalności sędziów i odwoływanie ich ze względu na wiek.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d361ldn

Podziel się opinią

Share
d361ldn
d361ldn
Więcej tematów