Polska odpowiada Komisji Europejskiej. "Bezzasadne wątpliwości"
Mija termin na realizację zaleceń Komisji Europejskiej ws. Sądu Najwyższego. Rząd nie zastosował się do nich. W piątek Polska przekazała KE odpowiedź ws. zmian w Sądzie Najwyższym.
14.09.2018 | aktual.: 12.02.2020 14:51
Jak podaje MSZ w swoim komunikacie, "Rzeczpospolita Polska odniosła się w sposób kompleksowy do wątpliwości podniesionych przez Komisję co do zgodności ustawy o Sądzie Najwyższym z prawem UE, wskazując na ich bezzasadność".
W piśmie do KE strona polska podkreśla, że zgodnie z traktatami UE organizacja wymiaru sprawiedliwości należy tylko do państw członkowskich. Jak argumentuje rząd, "określenie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów nie może być uznane za naruszenie przez Polskę ogólnych przepisów prawa UE, na które powołała się KE".
Strona polska stwierdza też, że obniżenie wieku przechodzenia w stan spoczynku "nie ogranicza w sposób systemowy możliwości orzekania w sposób niezawisły".
14 sierpnia KE wszczęła drugi etap procedury o naruszenie zobowiązań traktatowych przez Polskę poprzez naruszenie niezależności Sądu Najwyższego. Następnym krokiem KE może być złożenie skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE
"Polska ustawa o SN jest niezgodna z prawem UE, ponieważ narusza zasadę niezależności sądownictwa, w tym zasadę nieusuwalności sędziów" - tak na początku lipca KE oceniła przepisy ustawy o SN, które umożliwiają przeniesienie w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65 rok życia.
_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_
Zakupy z Chin są coraz popularniejsze w krajach Unii Europejskiej. Korzystaj ze zniżek dostępnych na stronie kody Aliexpress i oszczędzaj!