Trwa ładowanie...

Polska odpowiada Komisji Europejskiej. "Bezzasadne wątpliwości"

Mija termin na realizację zaleceń Komisji Europejskiej ws. Sądu Najwyższego. Rząd nie zastosował się do nich. W piątek Polska przekazała KE odpowiedź ws. zmian w Sądzie Najwyższym.

Share
Polska odpowiada Komisji Europejskiej. "Bezzasadne wątpliwości"
Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d3j6m68

Jak podaje MSZ w swoim komunikacie, "Rzeczpospolita Polska odniosła się w sposób kompleksowy do wątpliwości podniesionych przez Komisję co do zgodności ustawy o Sądzie Najwyższym z prawem UE, wskazując na ich bezzasadność".

W piśmie do KE strona polska podkreśla, że zgodnie z traktatami UE organizacja wymiaru sprawiedliwości należy tylko do państw członkowskich. Jak argumentuje rząd, "określenie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów nie może być uznane za naruszenie przez Polskę ogólnych przepisów prawa UE, na które powołała się KE".

Strona polska stwierdza też, że obniżenie wieku przechodzenia w stan spoczynku "nie ogranicza w sposób systemowy możliwości orzekania w sposób niezawisły".

Zobacz także: "Głupia, szkodliwa, antypolska" wypowiedź Andrzeja Dudy o UE. Sławomir Neumann: to zakrawa o zdradę stanu

14 sierpnia KE wszczęła drugi etap procedury o naruszenie zobowiązań traktatowych przez Polskę poprzez naruszenie niezależności Sądu Najwyższego. Następnym krokiem KE może być złożenie skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE

d3j6m68

"Polska ustawa o SN jest niezgodna z prawem UE, ponieważ narusza zasadę niezależności sądownictwa, w tym zasadę nieusuwalności sędziów" - tak na początku lipca KE oceniła przepisy ustawy o SN, które umożliwiają przeniesienie w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65 rok życia.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

Zakupy z Chin są coraz popularniejsze w krajach Unii Europejskiej. Korzystaj ze zniżek dostępnych na stronie kody Aliexpress i oszczędzaj!

d3j6m68

Podziel się opinią

Share
d3j6m68
d3j6m68
Więcej tematów