Trwa ładowanie...
d47ekxe
16-06-2005 14:05

Skarb ze Środy trafił do Wrocławia

Fragmenty słynnego skarbu średzkiego odnalezione w kwietniu przez olsztyńskich policjantów - złoty orzełek, pierścień, moneta oraz kwiaton z korony - zostały przekazane przez Ministerstwo Kultury do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, gdzie przechowywana jest największa część znaleziska ze Środy Śląskiej.

d47ekxe
d47ekxe

Nowe elementy skarbu olsztyńscy funkcjonariusze odzyskali w kwietniu tego roku, kiedy dwaj mieszkańcy Torunia próbowali je sprzedać w Olsztynie. Najnowsze znaleziska to już czwarty etap kompletowania skarbu ze Środy Śląskiej. Pierwsze elementy skarbu odkryto w 1985 r., kolejne odnaleziono w latach 1988 i 1998.

Tzw. Pierwszy Skarb, odnaleziony został w 1985 r. podczas prac budowlanych w Środzie Śląskiej. Znaleziono wtedy m.in. srebrne monety. W 1988 r. odkryto m.in. złote floreny i dukaty, a także srebrne grosze praskie, część złotej korony i złotą ozdobną taśmę. Niestety, wiadomość o znalezieniu tej części skarbu dotarła do służb odpowiedzialnych za ochronę zabytków dopiero wówczas gdy miejscowa ludność przekopała wzdłuż i wszerz miejsce jego odnalezienia. Udało się odzyskać tylko część przedmiotów. Tzw. Trzeci Skarb - złotego orzełka pochodzącego z korony i 91 srebrnych groszy - w 1998 r. odkupiono od prywatnego właściciela dla Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej.

Skarb ze Środy Śląskiej określany jest często mianem "Skarbu Tysiąclecia". Ze względu na swój charakter znalezisko uznane zostało przez wielu ekspertów za jedno z największych odkryć archeologicznych XX wieku. Wyceniane jest na ponad 50 mln dolarów. Po analizie znalezisk historycy ustalili, że wszystkie one pochodzą z tego samego źródła i zostały ukryte w ziemi w średniowieczu.

Pochodzenie skarbu nie zostało do dziś ostatecznie ustalone. Jedna z teorii mówi, że skarb jest zastawem za pożyczkę udzieloną któremuś z możnowładców przez średzkiego kupca. Analiza technik złotniczych wykazuje, że przedmioty należące do skarbu powstały prawdopodobnie w pierwszych dziesięcioleciach XIV wieku, w manufakturach sycylijskich lub hiszpańskich.

Skarb średzki znajduje się w Muzeum Narodowym i Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu, a także w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej. Skarb nadal nie jest kompletny, kustosze muzeów liczą na odnajdywanie się kolejnych jego elementów.

d47ekxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ekxe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj