Trwa ładowanie...
d4dp4ug

Skarb ze Środy Śląskiej w Warszawie

Jeden z eksponatów (PAP)
Złoty skarb ze Środy Śląskiej - kolekcja monet i biżuterii z XIV wieku - będzie od 20 kwietnia eksponowany w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. W czwartek eksponaty przyjechały do stolicy.

d4dp4ug
d4dp4ug

Będzie to pierwszy pokaz skarbu w Warszawie. Dotychczas był on prezentowany przez krótki czas w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej.

Skarb ze Środy znaleziony podczas rozbiórki budynku w 1988 roku stał się prawdziwą sensacją archeologiczną. Liczy ponad 5 tys. srebrnych i złotych monet oraz wiele złotych precjozów. Najcenniejszą jego częścią jest składająca się z dwunastu segmentów złota korona ślubna oraz epona - klamra spinająca płaszcz koronacyjny.

Korona jest unikatem w skali europejskiej. Tego rodzaju klejnoty wykonywane były na konkretne uroczystości, a po nich najczęściej ulegały przetopieniu na nową biżuterię. Cenny eksponat przetrwał do naszych czasów dzięki temu, że został zamurowany.

Archeolodzy i historycy zdołali określić datę ukrycia skarbu i ustalić jego pochodzenie. Ukrył go około 1348 roku Muscho - kupiec i bankier ze Środy Śląskiej. Klejnoty były własnością cesarza Karola IV, który pod ich zastaw zaciągał pożyczki. Historia klejnotów wiąże się z dziejami XIV-wiecznych władców z dynastii Hohenstauffów, Luksemburgów i Andegawenów panujących wówczas w Niemczech, Czechach i na Węgrzech. (aso)

d4dp4ug
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dp4ug
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj