Skarb ze Środy Śląskiej w Warszawie
Jeden z eksponatów (PAP)
Złoty skarb ze Środy Śląskiej - kolekcja monet i biżuterii z XIV wieku - będzie od 20 kwietnia eksponowany w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. W czwartek eksponaty przyjechały do stolicy.
Będzie to pierwszy pokaz skarbu w Warszawie. Dotychczas był on prezentowany przez krótki czas w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej.
Skarb ze Środy znaleziony podczas rozbiórki budynku w 1988 roku stał się prawdziwą sensacją archeologiczną. Liczy ponad 5 tys. srebrnych i złotych monet oraz wiele złotych precjozów. Najcenniejszą jego częścią jest składająca się z dwunastu segmentów złota korona ślubna oraz epona - klamra spinająca płaszcz koronacyjny.
Korona jest unikatem w skali europejskiej. Tego rodzaju klejnoty wykonywane były na konkretne uroczystości, a po nich najczęściej ulegały przetopieniu na nową biżuterię. Cenny eksponat przetrwał do naszych czasów dzięki temu, że został zamurowany.
Archeolodzy i historycy zdołali określić datę ukrycia skarbu i ustalić jego pochodzenie. Ukrył go około 1348 roku Muscho - kupiec i bankier ze Środy Śląskiej. Klejnoty były własnością cesarza Karola IV, który pod ich zastaw zaciągał pożyczki. Historia klejnotów wiąże się z dziejami XIV-wiecznych władców z dynastii Hohenstauffów, Luksemburgów i Andegawenów panujących wówczas w Niemczech, Czechach i na Węgrzech. (aso)