Trwa ładowanie...

Skarb sprzed 1000 lat odkryty na Kujawach. Archeolodzy wydobyli 250 srebrnych monet

Archeolodzy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odkryli skarb pochodzący z ostatnich lat panowania Mieszka I lub początku rządów Bolesława Chrobrego. W Gąskach w woj. kujawsko-pomorskim wydobyto ponad 250 srebrnych arabskich monet. - Z całą pewnością był to majątek księcia, albo osoby z elity władzy - wyjaśnia dr Józef Bednarczyk z Instytutu Prahistorii UAM.

Skarb sprzed 1000 lat odkryty na Kujawach. Archeolodzy wydobyli 250 srebrnych monetŹródło: WP
d335hwm
d335hwm

Archeolodzy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odkryli skarb pochodzący z ostatnich lat panowania Mieszka I lub początku rządów Bolesława Chrobrego. W Gąskach w woj. kujawsko-pomorskim wydobyto 250 srebrnych monet. - Z całą pewnością był to majątek księcia, albo osoby z elity władzy - wyjaśnia dr Józef Bednarczyk z Instytutu Prahistorii UAM.

Skarb składa się głównie z dirhemów - monet arabskich, sprowadzanych nad Bałtyk przez wikingów, a także z monet pochodzących z terenu obecnych Niemiec, Włoch i Anglii. W Gąskach znaleziono również srebrne ozdoby, które także były wykorzystywane jako środek płatniczy.

Badania w Gąskach były prowadzone przez Instytut Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Fundację Cuiavia w Inowrocławiu.

d335hwm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d335hwm
Więcej tematów