Trwa ładowanie...
d2mcooj

Skandal w Nowym Jorku. Rabin: Polska jest odpowiedzialna za Holokaust. Polonia protestuje

• 6 maja miał miejsce protest przed polskim konsulatem na Manhattanie
• "Polska spłynęła krwią" - głosili protestujący
• Wciąż nie ma odpowiedniej reakcji polskich władz - twierdzi Polonia
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdaniem protestujących obozy koncentracyjne powstały na terenie Polski, ponieważ "Polacy się na to godzili"
Zdaniem protestujących obozy koncentracyjne powstały na terenie Polski, ponieważ "Polacy się na to godzili" (Agencja Gazeta, Fot: Łukasz Krajewski)
d2mcooj

Polonia amerykańska domaga się natychmiastowej interwencji polskich władz po tym, jak rabin Zev Friedman 10 dni temu zorganizował protest przed polskim konsulatem na Manhattanie. Wzięli w nim udział głównie uczniowie żydowskiej szkoły średniej Rambam Mesvita High School w Lawrence, w stanie Nowy Jork, w tym - jak podkreślali organizatorzy - potomkowie ofiar Holokaustu. Friedman w swym przemówieniu obarczył Polaków odpowiedzialnością za istnienie i funkcjonowanie "polskich obozów śmierci".

Protestujący przybyli przed polską placówkę dyplomatyczną z tablicami, na których widniały hasła: "3 miliony Żydów zamordowanych w Polsce" oraz "Nie zapomnimy!". Wznosili też okrzyki, że "Polska spłynęła krwią".

W swych wystąpieniach podkreślali, że mają prawo do swobody wypowiedzi. Krytykowali władze w Warszawie za próby "pisania historii na nowo", przypisując im dążenie do zanegowania udziału Polaków w Shoah. Powoływali się przy tym na publikacje historyka z Uniwersytetu w Princeton, Jana Tomasza Grossa.

d2mcooj

Organizator protestu, rabin Zev Friedman w swym przemówieniu obarczył Polaków odpowiedzialnością za istnienie i funkcjonowanie "polskich obozów śmierci". Jego zdaniem powstały one na terenie Polski, ponieważ "Polacy się na to godzili". Przyznał, że niektórzy Polacy pomagali Żydom, ale jak przekonywał "wielu doprowadziło do ich śmierci".

Cały protest sfilmowała Anna Arciszewska z polonijnej gazety "Nowy Dziennik". Nagranie zostało udostępnione na Facebooku.

Choć od protestu minęło 10 dni, to wciąż nie ma odpowiedniej reakcji polskich władz - podkreślają przedstawiciele Polonii Amerykańskiej.

d2mcooj

- Jest to po prostu skandal, na który ktoś musi zareagować - podkreślił Janusz Sporek, szef Polonijnego Ruchu Obrony Polski, w rozmowie z RMF FM. Dodał, że reakcja na tego typu protesty ze strony polskich władz powinna być natychmiastowa i bardzo stanowcza. Przypomniał, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiadał, że będzie walczył ze szkalowaniem kraju.

Urszula Gacek, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku, przyznała w rozmowie z RMF FM, że to, co zrobił rabin, to skandal. - Nie mamy informacji, by kiedykolwiek dzieci, nieletni byli zaangażowani w tego typu protest - stwierdziła. Na pytanie, jakie kroki podjęła placówka odpowiedziała: "trudno jest ukarać dzieci".

- To było naprawdę przerażające, bo one przyjechały po prostu na wycieczkę szkolną i były mocno podekscytowane, że biorą udział w jakiejś demonstracji. Kiedy z przedstawicielami Polonii zaczęliśmy rozmawiać z nimi, to okazało się, że te dzieciaki nie miały wiedzy. Nie wiedziały, kiedy wybuchła II wojna światowa - podkreśliła Konsul i przyznała, że wysłała w tej sprawie pismo do szkoły oraz rodziców.

d2mcooj

Podziel się opinią

Share
d2mcooj
d2mcooj
Więcej tematów