Skąd się wzięłą chińska porcelana?

Chińscy archeolodzy poinformowali o
ustaleniu miejsca powstania sztuki wytwarzania starożytnej
chińskiej porcelany, które znajduje się w okręgu Deqing w
prowincji Czeciang we wschodnich Chinach - donosi serwis
internetowy People's Daily.

12.05.2008 17:30

W okręgu Deqing znajduje się ponad 30 stanowisk archeologicznych z pozostałościami starożytnych pieców do wypalania porcelany, pochodzących z okresu Dynastii Szang-In, Zachodniej Dynastii Zhou i Wschodniej Dynastii Zhou (obejmujących okres od ok. 1600 r. p.n.e. do 256 r. p.n.e.).

Zdaniem naukowców, znaleziska wskazują na okręg Deqing jako miejsce powstania sztuki wytwarzania porcelany w Chinach.

Podczas ostatnich prac wykopaliskowych archeolodzy odkryli w okolicach Huoshaoshan i Tingziqiao 10 kolejnych stanowisk, gdzie w starożytności wytwarzano wyroby z porcelany.

Naukowcy wydobyli wiele porcelanowych przedmiotów, jak misy, talerze i dzbanki, które - zdaniem ekspertów - były wytworzone dla rodzin władców i arystokracji.

Jak poinformował Geng Baochang, prezes Instytutu Starożytnej Chińskiej Porcelany, ostatnie odkrycia dowodzą, że wszystkie rodzaje wyrobów z porcelany zgromadzone w Chińskim Muzeum Narodowym, a także w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą, mają swoje pierwowzory w starożytnych wyrobach z okręgu Deqing.

Jak dotąd chińscy archeolodzy byli przekonani, że rozwinięte manufaktury wytwarzające porcelanę - zapewniające wysoki poziom sztuki modelowania wzorów i technologię wypalania - pojawiły się dopiero w czasach Wschodniej Dynastii Han (23-220 r. n.e.).

Według ekspertów, właściwości fizyczne wyrobów z Deqing są porównywalne do właściwości porcelany wyprodukowanej w czasach Wschodniej Dynastii Han. Wytwarzanie wyrobów z porcelany, które w starożytności były - obok jedwabiu - cennym towarem handlowym, ma w Chinach długą historię. Najstarsze znane przedmioty z porcelany pochodzą z czasów Dynastii Szang-In (ok. 1600-1100 r. p.n.e.).

(PAP)

jot/ tot/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)