Trwa ładowanie...
12-08-2005 14:00

Skąd roślina wie, kiedy zakwitnąć

Skąd roślina wie, kiedy ma zakwitnąć?
Naukowcy z kilku krajów wzięli pod lupę pączkowanie kwiatów i
odkryli nowe białko współodpowiedzialne za ten proces. O wynikach
poinformowali w najnowszym numerze "Science".

Skąd roślina wie, kiedy zakwitnąćŹródło: AFP
d4d471q
d4d471q

Do badań skłoniły naukowców cykle przyrody, które pozwalają na rozkwitanie różnych kwiatów w różnym czasie. Postanowili dowiedzieć się, jak to możliwe, że forsycja lubuje się we wczesnej wiośnie, róże rozkwitają latem, a niektóre rodzaje ryżu - jesienią.

Zgodnie z dotychczasową wiedzą, odpowiednia dawka słońca stymuluje procesy rozkwitania. Wiadomo również, że główną rolę odgrywa w tych procesach odkryty w latach 90. ubiegłego wieku gen FT. Pojawiło się zatem pytanie, jak dostarcza on do pączka sygnał stymulujący rozkwitanie.

Za przekaz wiadomości odpowiedzialne jest, znajdujące się w czubku łodygi, białko FD. Aktywują je białka produkowane przez gen FT, które przemieszczają się do czubka łodygi.

"FT i FD działają tylko wtedy, gdy połączą swoje siły w tej samej komórce" - wyjaśnia dyrektor placówki naukowej w Niemczech, Detlef Weigel.

"Kwitnienie to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmuje roślina - mówi Philip Wigge, pracownik angielskiego instytutu badawczego. - Rośliny, zapylane przez przedstawicieli tego samego gatunku, muszą upewnić się, że zakwitną w tym samym czasie, co sąsiedzi" - wyjaśnia Wigge. Dotyczy to na przykład wiśni, które synchronizują kwitnienie z drzewami w sąsiednich sadach.

d4d471q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d471q
Więcej tematów