Trwa ładowanie...
d1eckxx

"Skąd Biedroń wziął 1,5 mln zł?" Politycy zaskoczeni rozmachem kongresu w Warszawie

- To nie jest partia, która dostaje dotacje z budżetu. Ma zapewne sponsorów i warto (...) poznać ich nazwiska - powiedział o nowym projekcie Roberta Biedronia wicemarszałek Adam Bielan. Ale podobne pytania stawiają również posłowie PO czy Kukiz'15.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Były prezydent Słupska Robert Biedroń
Były prezydent Słupska Robert Biedroń (PAP)
d1eckxx

"To koncert? Nie, to show Roberta Biedronia" - napisał dziennikarz Wirtualnej Polski, który na żywo obserwował w weekend kongres założycielski partii byłego prezydenta Słupska.

"Ciekawe, skąd kasę ma Biedroń? Bo te wszystkie spotkania i konwencje to kolosalne pieniądze. Od jakiejś bogatej pogodynki?" - skomentował na Facebooku Paweł Kukiz i udostępnił tekst Wirtualnej Polski.

"Nie da się tego sfinansować ze sprzedaży koszulek"

- To nie jest partia, która dostaje dotacje z budżetu. Ma zapewne sponsorów i warto, w imię przejrzystości życia publicznego, o co apelował Robert Biedroń w swoim wystąpieniu, poznać ich nazwiska, bo zawsze warto wiedzieć, kto za danym politykiem stoi, jakie interesy może później realizować, jeżeli dojdzie do władzy - skomentował z kolei w Polsat News wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Porozumienie).

d1eckxx

Zdaniem Bielana niedzielna konwencja partii Wiosna kosztowała "kilkaset tysięcy złotych, bliżej miliona" i na pewno "nie da się tego sfinansować ze sprzedaży koszulek".

Wielu polityków przypomina w mediach społecznościowych, że niegospodarność ugrupowań politycznych może prowadzić do bardzo poważnych problemów. Najlepszym tego przykładem było powstanie Nowoczesnej, która już na starcie pogrążyła się w długach. Więcej na ten temat TUTAJ.

Show za nawet 1,5 mln złotych

Ile dokładnie mógł kosztować imponujący kongres nowej partii Roberta Biedronia? Portal wpolityce.pl poprosił o takie wyliczenie eksperta zajmującego się na co dzień organizacją podobnych imprez.

d1eckxx

- W sumie musiało to być między 700 - 800 tys. zł, ale tylko jeśli robiły to firmy zaprzyjaźnione, po kosztach. Jeżeli wszystko to było kupowane na rynku, to budżet musiałby wynieść 1 - 1,5 mln zł - ocenił ekspert.

Jak na polskie warunki, kongres zorganizowany na warszawskim Torwarze był efektowny i imponujący.

Politycy Platformy Obywatelskiej tonują jednak nastroje. - Wystartowali: teraz wszystko przed nimi. Zawsze w Polsce przed wyborami prezydenckimi czy parlamentarnymi powstają nowe siły lub zgłaszają się nowi kandydaci. Część z nich przechodzi próg wyborczy, część nie. Walka o próg wyborczy czeka też Roberta Biedronia - ocenił szanse na przekroczenie 5-procentowego poparcia Sławomir Neumann, przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej.

W radiu TOK FM podkreślił, że nie wróży Biedroniowi sukcesu. - Mam nadzieję, że ta pierwsza próba dla tego nowego ugrupowania (wybory do Parlamentu Europejskiego - red.) będzie powodem do tego, żeby zastanowić się, czy nie warto już jesienią iść wspólnie w dużym bloku, a nie osobno - zaznaczył.

d1eckxx

Przypomnijmy, że w weekend Robert Biedroń oficjalnie ogłosił rozpoczęcie działalności swojej nowej partii politycznej - Wiosna.

– Naszą najważniejszą wartością jest wspólnota, nie chcemy już więcej wojny polsko-polskiej. Chcemy wzajemnego szacunku, chcemy dialogu – powiedział podczas konwencji założyciel ugrupowania.

Źródło: Polsat News, TOK FM, wpolityce.pl, WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1eckxx

Podziel się opinią

Share
d1eckxx
d1eckxx
Więcej tematów