ŚwiatSIPRI: potencjał nuklearny świata nie zmniejsza się

SIPRI: potencjał nuklearny świata nie zmniejsza się

Rozmiar światowych zbrojeń nuklearnych nie zmniejsza się. Maleje co prawda liczba atomowych głowic, ale zastępują je nowe, dużo groźniejsze i nowocześniejsze. To wnioski z lektury 44. już, dorocznego raportu przedstawionego przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI).

SIPRI: potencjał nuklearny świata nie zmniejsza się
Źródło zdjęć: © U.S. Department of Defense

Ta jedna z czołowych placówek badawczych podaje, że państwa uznawane za mocarstwa nuklearne zmniejszyły w ubiegłym roku liczbę swych głowic jądrowych z 19 tysięcy do 17 256. Są to USA, Rosja, Francja, Wielka Brytania i Chiny. Te ostanie dysponują obecnie 250 głowicami co jest wzrostem o 10 w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Oprócz tego są jeszcze kraje posiadające broń jądrową ale nie uznawane na płaszczyźnie międzynarodowej za mocarstwa nuklearne, czyli Indie, Pakistan i Izrael. Posiadały one w sumie w ubiegłym roku od 250 do 290 głowic atomowych. Obecnie liczby te zdaniem SIPRI zwiększyły się do 270-310.

Ponadto jest jeszcze Korea Północna, której potencjał atomowy jest trudny do określenia. SIPRI zwraca przy tym uwagę, że 4400 z tych głowic na świecie jest stale na wyrzutniach gotowych do szybkiego odpalenia.

Pracą SIPRI od 1991 do 2002 r. kierował prof. Adam Daniel Rotfeld, późniejszy minister spraw zagranicznych RP.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)