Sinice nad Bałtykiem. Które kąpieliska otwarte?
Jak co roku w sezonie letnim Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega turystów zażywających kąpieli. W całej Polsce udostępnionych kąpielisk jest około 665. Zanim zdecydujemy się jednak skorzystać z któregoś z nich, należy sprawdzić stan wody w danym zbiorniku. Największym zagrożeniem są występujące w wodach sinice, ale nie tylko - również enterokoki czy pałeczka okrężnicy E. coli
Sinice, czyli inaczej cyjanobakterie, stanowią poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Główny Inspektorat Sanitarny co roku wydaje komunikaty, związane z dostępnością kąpielisk w sezonie letnim i stanem wody, jaki w nich panuje. W tym roku GIS przebadał (w maju i czerwcu - red.) na razie 111 z 665 ogólnopolskich stref kąpielowych, zarówno morskich jak in śródlądowych - wynika z danych z 16 czerwca 2021 r. Dotychczas woda w każdym z nich została uznana za zdatną do kąpieli.
Sinice nad Bałtykiem. Zakwity wody
Po czym poznać, że w danym miejscu mamy do czynienia z sinicami? Obserwujemy wówczas tzw. zakwit wody, czyli znaczącą zmianę zabarwienia, wynikającą z masowego namnażania się glonów. Zakwit sinicowy w miarę swojego rozwoju negatywnie wypływa na jakość, użyteczność i ogólny wygląd danego akwenu.
Na powierzchni wody wtedy mogą unosić bezkształtne "kożuchy", często umiejscowione przy samym brzegu. Wyglądem przypominają rozlaną farbę, galaretkę, płatki lub pianę - czytamy na sk.gis.gov.pl.
Mają różnorakie ubarwienie. Zazwyczaj są niebiesko-zielone, szaro-zielone, zielono-brązowe, czasami nawet czerwono-brązowe. Ich kolor zależy od kilku czynników, przede wszystkim m.in. od gatunku sinic tworzących kożuchy oraz nasłonecznienia. Często towarzyszy im także zatęchły, ziemisty zapach.
Sinice w Bałtyku. Objawy zatrucia
Jakie są pierwsze objawy zetknięcia się z sinicami? U osób, które zażywały kąpieli w zanieczyszczonym zbiorniku wodnym lub napiły się wody z zakwitem, mogą pojawić się następujące symptomy:
- biegunka,
- gorączka,
- ból brzucha,
- duszności,
- dreszcze,
- wymioty,
- zawroty głowy,
- rumień,
- bóle mięśni i stawów,
- pokrzywka,
- wysypka grudkowa lub pęcherzowa,
- łzawienie i swędzenie oczu (zapalenie spojówek).
Dolegliwości pojawiają się od razu lub nawet kilka dni po kąpieli w akwenie. GIS podkreśla, że co prawda od dłuższego czasu zetknięcie człowieka z sinicami nie miało śmiertelnego skutku, jednak w kilku przypadkach symptomy te miały bardzo poważny charakter. Stąd coroczny apel instytucji, by unikać kąpieli w wodzie, która jest w ten sposób zanieczyszczona.
Sinice nad Bałtykiem. Które kąpieliska są bezpieczne?
Często z powodu zakwitu sinic zamykane są poszczególne kąpieliska. Na razie żadne z nich nie zostało zakwalifikowane jako niebezpieczne pod względem tych drobnoustrojów. Wodę zbadano na razie w kilku miejscach nad Bałtykiem - wszędzie tam uzyskała ona "jakość doskonałą", a więc zdatną do kąpieli. Do tych kąpielisk zaliczają się m.in.: Sopot - Łazienki Południowe, kąpielisko morskie Łukęcin "Spacerowa", Łukęcin "Bajkowa", Dziwnówek, Dziwnów, Międzywodzie oraz kąpielisko Zachód.
Zagrożenie istnieje jednak nie tylko ze strony sinic, również bakteria E. coli oraz enterokoki mogą doprowadzić do wielu bardzo uciążliwych dolegliwości. Kontakt z bakterią E. coli może wywołać zatrucie pokarmowe oraz m.in. zakażenie dróg moczowych, zaś enterokoki odpowiedzialna są m.in. za zakażenia dróg rodnych, a w niektórych przypadkach nawet za zapalenie nerek.
Sinice nad Bałtykiem. Mapa otwartych kąpielisk
- Osoby planujące wypoczynek nad wodą mogą sprawdzić za pośrednictwem internetu czystość wody w polskich kąpieliskach morskich i śródlądowych. Powadzony przez Główny Inspektorat Sanitarny serwis uwzględnia w tym sezonie informacje o 665 kąpieliskach - mówił 19 czerwca br. w rozmowie z Polską Agencją Prasową Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
- Warto poświęcić kilka minut, planując wypoczynek nad wodą, by dowiedzieć się, czy to bezpieczne. Aktualizacja serwisu odbywa się na bieżąco na podstawie danych raportowanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i organizatorów kąpielisk - informował Bondar.
Sinice nad Bałtykiem. GIS regularnie aktualizuje dane dot. czystości wody
Rzecznik GIS wskazał, że instytucja regularnie kontroluje wodę w kąpieliskach pod kątem zanieczyszczeń mikrobiologicznych lub wykwitu sinic. Przeprowadzana jest też m.in. np. kontrola wizualna.
Kiedy woda w danym zbiorniku przekroczy dopuszczalne wartości mikrobiologiczne lub zauważony zostanie wykwit sinic, wówczas takie kąpielisko wyłączane jest z użytku publicznego. Ponowne otwarcie takiej strefy możliwe jest po kolejnym badaniu lub kontroli wizualnej, które wykluczą zagrożenie i wskażą odpowiedni poziom czystości akwenu.
- Na stronie https://sk.gis.gov.pl/ znaleźć można, oprócz danych na temat czystości wody, także wiele innych przydatnych informacji o infrastrukturze, m.in. o możliwości zacumowania sprzętu wodnego, miejsca na grill, wydzielonych miejsc dla dzieci czy do wyprowadzania psa - zaznaczył rzecznik GIS.
Źródło: sk.gis.gov.pl, Onet, PAP
Przeczytaj także: