Trwa ładowanie...

Bałtyk. Sinice znów "w rozkwicie". Zamknięte kąpieliska

Wysokie temperatury sprzyjają rozkwitowi sinic. Te pojawiły się w Bałtyku oraz na kilku innych kąpieliskach. Sanepid nakazał wywieszenie tam czerwonych flag.

Share
Bałtyk i nie tylko. Sinice znów "w rozkwicie". Zamknięto kąpieliska
Bałtyk i nie tylko. Sinice znów "w rozkwicie". Zamknięto kąpieliskaŹródło: East News, fot: WOJCIECH STROZYK
d3neqz9

Wtorek to kolejny dzień pod znakiem upałów, które przechodzą nad Polską od soboty 8 sierpnia. Wysokie temperatury to idealne warunki do rozkwitu sinic, które pojawiają się już poza kąpieliskami nad Bałtykiem.

Bałtyk. Sinice znów "w rozkwicie". Nieczynne kąpieliska

We wtorek rano Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku zakazała kąpieli tylko w kąpielisku mieszczącym się w Mikoszewie, który znajduje się w obrębie Zatoki Gdańskiej.

Po południu sytuacja uległa jednak zmianie. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, gwałtowny rozkwit sinic zaobserwowano także poza Bałtykiem. Chodzi o Lubkowo, które położone jest nad Jeziorem Żarnowieckim (woj. pomorskie).

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia zapowiada policyjne kontrole na weselach

Nie tylko Bałtyk. Sinice też w Poznaniu

Sinice rozkwitły także na poznańskich kąpieliskach. Sanepid zdecydował o zakazie kąpieli w jeziorach: Strzeszyńskim, Rusałka oraz Maltańskim. Czynne są zaledwie 2 z 5 kąpielisk.

d3neqz9

Sanepid przypomina, że sytuacja związana z rozkwitem sinic jest bardzo dynamiczna. Wszystko ze względu na wysokie temperatury, ale także silne porywy wiatru i prądy morskie, które doprowadzają do przemieszczania się połaci sinic.

Sanepid ostrzega. Sinice mogą być niebezpieczne

Służby sanitarne przestrzegają także, by będąc nad Bałtykiem lub innymi akwenami wodnymi, pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody, w której dochodzi do rozkwitu sinic. Może to skutkować bolesnymi podrażnieniami skóry, nudnościami, a także silnymi bólami brzucha.

Sinice wytwarzają silne toksyny, które mogą doprowadzić do zniszczenia naszych nerek, wątroby oraz układu nerwowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3neqz9

Podziel się opinią

Share
d3neqz9
d3neqz9
Więcej tematów