Silvio Berlusconi zostanie po raz trzeci premierem Włoch?
Przywódca opozycyjnej centroprawicy - startującej w przedterminowych wyborach we Włoszech w bloku pod nazwą Lud Wolności - 71-letni Silvio Berlusconi ma szansę po raz trzeci zostać premierem.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/wybory-parlamentarne-we-wloszech-6038675566678657g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/wybory-parlamentarne-we-wloszech-6038675566678657g )
Wybory parlamentarne we Włoszech
Ze swym szacowanym na 9,4 miliarda dolarów majątkiem, ten telewizyjny magnat i finansowy potentat zajmuje - według miesięcznika "Forbes" - trzecie miejsce na liście najbogatszych Włochów i 90. pozycję w rankingu najbardziej majętnych ludzi na całym globie.
Jego blok idzie do wyborów pod hasłem "Podnieś się, Italio".
W młodości Silvio Berlusconi pływał na statkach zarabiając jako piosenkarz. Był też komiwojażerem.
Ukończył studia prawnicze, po których w 1962 roku zajął się budownictwem. Zasłynął z tego, że w swym rodzinnym mieście - Mediolanie - postawił nowoczesne osiedle Milano 2. Również w budownictwie ma początek jego kariera telewizyjnego magnata. Na zbudowanym przez siebie osiedlu założył telewizję kablową.
Od drugiej połowy lat 70. z każdym rokiem inwestował pieniądze w swoją telewizję, która z czasem stała się wielkim koncernem z trzema ogólnokrajowymi kanałami, rywalizującymi z publicznym RAI.
W 1978 roku Berlusconi założył koncern Fininvest. Rozrósł się on w gigantyczne imperium finansowe, prowadzące działalność w różnych gałęziach biznesu - od mediów, wydawnictw, reklamy po ubezpieczenia i usługi bankowe.
Od 1986 roku Silvio Berlusconi jest właścicielem jednego z najlepszych klubów piłkarskich świata - AC Milanu.
Gdy w atmosferze gigantycznego skandalu korupcyjnego i operacji pod kryptonimem "Czyste Ręce" na początku lat 90. z włoskiej sceny politycznej dosłownie zmiecione zostały dotychczasowe partie na czele z potężną Demokracją Chrześcijańską, to on właśnie, założywszy partię Forza Italia, przejął ogromną część jej elektoratu.
Wybory wygrał w 1994 roku i utworzył swój pierwszy rząd, który pracował tylko siedem miesięcy. Gabinet upadł w grudniu 1994 r., gdy z koalicji wycofała się Liga Północna. Na polityczną porażkę Berlusconiego nałożyły się też jego problemy z wymiarem sprawiedliwości.
W następnych latach był wielokrotnie oskarżony o korumpowanie sędziów i oszustwa finansowe. Nigdy nie został definitywnie skazany, kilka wytoczonych mu spraw uznano za przedawnione. Rozpoczęty niedawno proces w sprawie oszustw finansowych i podatkowych w telewizji Mediaset został zawieszony na czas obecnej kampanii wyborczej.
Do władzy Silvio Berlusconi powrócił w maju 2001 roku po zwycięstwie kierowanej przez siebie centroprawicowej koalicji Dom Wolności. Za największy sukces jego drugiego gabinetu uważa się to, że jako pierwszy w powojennej historii kraju rządził przez całą pięcioletnią kadencję parlamentu aż do kwietnia 2006 roku.
Dwa lata temu Dom Wolności przegrał z centrolewicą na czele z Romano Prodim - odwiecznym politycznym przeciwnikiem i konkurentem Berlusconiego.
Największym hobby byłego dwukrotnego premiera jest pisanie ballad w neapolitańskim stylu. Chętnie sam je śpiewa. Ze swym stałym muzycznym współpracownikiem, balladzistą Mariano Apicellą wydał płytę.
Międzynarodową karierę zrobiły odważne, czasem zabawne powiedzonka i gafy premiera, a także operacje plastyczne, którym poddał się w ostatnich latach. Ma za sobą przeszczep włosów oraz lifting twarzy. Twierdzi, że "pod każdym względem" czuje się jak trzydziestolatek. (jks)