PolskaSilny wstrząs w kopalni "Halemba" - górnik poszukiwany

Silny wstrząs w kopalni "Halemba" - górnik poszukiwany

Do dwóch silnych tąpnięć doszło wieczorem w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej, 1030 metrów pod ziemią. Trwają poszukiwania jednego z pracowników, specjalisty zajmującego się pomiarami stężenia metanu, który nie zdołał opuścić strefy zagrożenia - podały służby prasowe wojewody śląskiego i organów nadzoru górniczego.

W środę do 23.20, mimo trwającej od kilku godzin akcji, ekipom ratowniczym nie udało się odnaleźć zaginionego pracownika.

Według informacji uzyskazanych w kopalni, doszło tam do dwóch tąpnięć w odstępie niespełna pół godziny. Objęły one rejon kilku kopalnianych chodników, gdzie pracowało 30 osób. Wszystkich bezpiecznie wycofano z zagrożonego rejonu. Gdy doszło do kolejnego wstrząsu, w jego zasięgu było dwóch pracowników. Jednemu udało się uciec, drugi jest poszukiwany.

Według nieoficjalnych, niepotwierdzonych na razie przez Urząd Górniczy informacji, zaginiony specjalista metanometrii zjechał na dół aby zbadać, czy po pierwszym wstrząsie nie zwiększyło się stężenie metanu. Chwilę przed drugim tąpnięciem rozmawiał przez zainstalowany pod ziemią telefon.

Jak poinformowano w kopalni, ratownicy znają miejsce, gdzie prawdopodobnie znajduje się mężczyzna, jednak dotarcie tam wymaga szczególnej ostrożności, ponieważ tąpnięcie mogło uszkodzić drogi wentylacyjne i zwielokrotnić zagrożenie wybuchem metanu lub spowodować, że atmosfera w wyrobisku stanie się niezdatna do oddychania.

W akcji uczestniczy kilka zastępów ratowniczych. Przyczyną tąpnięć mógł być wcześniejszy silny wstrząs górotworu. Okoliczności wypadku badają przedstawiciele Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach. W samej kopalni panuje chaos informacyjny, członkowie sztabu akcji odmawiają dziennikarzom informacji o jej przebiegu lub podają sprzeczne i nieprecyzyjne informacje.

Tąpnięcie jest jednym z przejawów zagrożeń naturalnych występujących w górnictwie węgla kamiennego. Termin ten oznacza dynamiczne rozładowanie tzw. energii sprężystości skał, skumulowanej w węglu. Często połączone jest z wyrzuceniem materiału skalnego do wyrobiska lub zniszczeniem jego obudowy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)