Silna część akcyjna i stabilna część dłużna

Aviva Investors Stabilnego Inwestowania ma za sobą niełatwy okres. Od początku 2014 r. sytuacja na krajowym rynku akcji nie sprzyjała inwestorom.

Silna część akcyjna i stabilna część dłużna
Źródło zdjęć: © rp.pl | rp.pl

Sprawiło to, że zarządzający muszą teraz nadrabiać krótkoterminowe straty wobec konkurencji. Podobny scenariusz relatywnie słabszych wyników pojawiał się dotychczas tylko dwukrotnie: w 2008 r. oraz 2011 r. (okresy silnego spadku indeksów giełdowych). Biorąc pod uwagę, że początki funduszu sięgają 2002 r., należy to uznać za duży sukces.

Niewątpliwie przyczyniło się do tego efektywne zarządzanie częścią akcyjną, która, choć stanowi maksymalnie tylko 40 proc. aktywów, jest motorem napędowym wyników. Obok polskich akcji wpływ na wyniki mają także walory spółek zagranicznych. W połowie 2014 r. ich udział w akcyjnej części portfela wynosił ok. 18 proc., choć we wcześniejszych półroczach sięgał nawet ok. 30 proc.

Pozostała część portfela (ok. 60 proc. aktywów) składa się z papierów dłużnych i ma służyć ochronie kapitału. Dlatego jest skoncentrowana prawie wyłącznie na polskich obligacjach skarbowych, bez podejmowania nadmiernego ryzyka związanego ze stopami procentowymi.

Wzorcem dla akcyjnej części portfela jest Aviva Investors Polskich Akcji - flagowy fundusz TFI. Różnice w strukturze są niewielkie, dlatego kierunek zmian wartości jednostek jest taki sam. Naturalnie, zmienność jednostek Aviva Investors Stabilnego Inwestowania jest dużo mniejsza. To skutek zarówno stabilizującego wpływu części obligacyjnej, jak i znacznie mniejszego udziału akcji w portfelu. Większość z nich stanowią akcje wchodzące w skład indeksu WIG. Są one wybierane głównie na podstawie analizy bottom - up (analiza poszczególnych akcji; inwestor skupia uwagę na konkretnej spółce, a nie na branży, w której firma działa). W efekcie istotny udział w portfelu mają spółki średnie i małe, gdyż zarządzający często w nich widzą największy potencjał. W połowie 2014 r. stanowiły one ok. 40 proc. wszystkich akcji.

Fakt ten niewątpliwie przyczynił się do pogorszenia wyników w tym roku, podczas silnej korekty cen akcji małych i średnich firm w pierwszym półroczu 2014. W opinii Analiz Online nie świadczy to jednak negatywnie o jakości zarządzania. W średnim oraz długim terminie zespół zarządzających Aviva Investors Poland TFI potrafi osiągnąć satysfakcjonujące zyski przy przeciętnym - w porównaniu z konkurentami - poziomie ryzyka. Wystarczy wspomnieć, że w okresie trzech oraz pięciu lat przewaga nad średnią w grupie stopą zwrotu wyniosła odpowiednio 5,7 oraz 9 pkt proc.

W pewnym stopniu dobre wrażenie psują relatywnie wysokie koszty ponoszone przez klientów. Zarówno wstępna opłata manipulacyjna, jak i stała opłata za zarządzanie są wyższe od pobieranych przez większość rywali. Analizy Online podtrzymały ocenę funduszu na poziomie czterech gwiazdek.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)