Sikorski zapowiada reformę armii
Wprowadzenie nowego rodzaju wojska - sił specjalnych, podział Sztabu Generalnego i wzmocnienie dowództwa operacyjnego to główne założenia zmian w dowództwie polskiej armii.
Minister obrony narodowej Radosław Sikorski, przedstawił projekt reformy w wojsku, podczas odbywających się w Radzyminie uroczystości poświęconych 86 rocznicy "Cudu nad Wisłą".
Reforma została już przedstawiona radzie Ministrów do uzgodnień międzyresortowych.
Szef resortu podkreślił, że reforma nie ma na celu dzielenia wojska na kolejne, niezależne formacje. Reforma dowodzenia zachowuje zasadę jedności w Wojsku Polskim i pozostawia szefa sztabu generalnego jako pierwszego żołnierza odpowiedzialnego za całość spraw wojska - powiedział minister.
Wzmocnione zostanie także dowództwo operacyjne, które przejmie odpowiedzialność nie tylko za kontyngenty zagraniczne ale także za bezpieczeństwo naszych granic na morzu i w powietrzu. Według Sikorskiego nowa formacja wojskowa zostanie utworzona z rozproszonych w tej chwili jednostek specjalistycznych międzyinnymi z Gromu.
Zmaiany będą dotyczyć także mentalności polskiego żołnierza. MON planuje utworzenie korpusu oficerów wychowawczych, którzy mają sprawić, iż żołnierze będą wiedzieć nie tylko jak i czym mają walczyć ale także dlaczego.
Reforma, ma zaprowadzić porządek w Wojsku Polskim i sprawić, że sprawność bojowa polskiej armii będzie porównywalna z najlepszymi armiami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. W przyszłym roku z budżetu ministerstwa Obrony Narodowej 20% zostanie przeznaczone na zakup najnowocześniejszego uzbrojenia.