Sikorski: potrzebny kompromis ws. ratyfikacji Traktatu
Jako minister spraw zagranicznych będę nawoływał do kompromisu i jeśli inicjatywa pana prezydenta będzie prowadziła do ratyfikacji Traktatu z Lizbony, to będę za nią wdzięczny - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski.
17.03.2008 | aktual.: 18.03.2008 06:42
Ale proszę zobaczyć, że inicjatywa pana prezydenta jednocześnie pojawia się z jątrzącym orędziem. (...) Wydaje mi się, że pokazywanie jakichś czarnych map, nie było obliczone na uspokojenie sytuacji - powiedział Sikorski w TVN 24.
Prezydent zapowiedział w wystąpieniu telewizyjnym, że złoży projekt ustawy dotyczący ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Ma ona - według Lecha Kaczyńskiego - gwarantować nienaruszalność dobrych dla kraju zapisów Traktatu z Lizbony.
Sikorski powiedział, że jest bardzo zaskoczony wystąpieniem prezydenta oraz "woltą", którą - według niego - wykonała w kwestii Traktatu z Lizbony prawicowa opozycja.
Podkreślił, że życzyłby sobie kompromisu. Jako polityk PO uważam, że PiS w tej chwili popełnia polityczne harakiri. Ale jako ministrowi spraw zagranicznych zależy mi na szybkiej, sprawnej, dobrej dla Polski ratyfikacji Traktatu, który został przez naszych oponentów i poprzedników wynegocjowany - powiedział Sikorski.
Według niego, jest to dramat PiS, które jest przyciśnięte przez swoje skrzydło "eurofobiczne", ale cała Europa nie może być szantażowana przez kilku ludzi, którzy nie przeczytali traktatu i nie znają procedur ratyfikacyjnych.
Zapytany, czy prezydent przeczytał traktat, Sikorski odpowiedział, że jest przekonany, że Lech Kaczyński poddał go dokładnej analizie.
I co więcej wiem, że prywatnie ma rozsądne stanowisko w sprawie Traktatu i dlatego tak bardzo zaskoczyło mnie to orędzie - powiedział szef MSZ.
Lech Kaczyński przekonywał w telewizyjnym wystąpieniu, że wynegocjował "dobry" dla kraju traktat reformujący funkcjonowanie UE. Stwierdził jednak, że nie wszystko w Unii Europejskiej musi być dobre dla Polski.
W jego opinii przy nieprzewidywalnych orzeczeniach Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, niektóre zapisy tzw. Karty Praw Podstawowych mogą uruchomić liczne wnioski Niemców przeciwko obywatelom polskim o odzyskanie własności lub przyznanie odszkodowania za mienie pozostawione na ziemiach północnych i zachodnich, które po II wojnie światowej przypadło Polsce.
Inny przepis Karty, poprzez brak jasnej definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, może godzić w powszechnie przyjęty w Polsce porządek moralny i zmusić nasz kraj do wprowadzenia instytucji sprzecznych z moralnymi przekonaniami zdecydowanej większości społeczeństwa - powiedział Lech Kaczyński.
Podobne obawy wyraża PiS, który złożył poprawkę do rządowego projektu ustawy ratyfikacyjnej chcąc gwarancji, że rząd nie odstąpi m.in. od mechanizmu z Joaniny (określającego zasady odwlekania decyzji w UE) oraz od tzw. protokołu brytyjskiego, który ogranicza stosowanie Karty Praw Podstawowych w Polsce i Wielkiej Brytanii.
Sikorski powiedział, że ustawa ratyfikacyjna jest ustawą techniczną i jej treść nie wpływa na treść Traktatu, a odejście od protokołu brytyjskiego wymagałoby wszczęcia ponownie negocjacji ze wszystkimi państwami i UE i ponownej ratyfikacji.
To - zdaniem szefa MSZ - jest znacznym mocniejszym zabezpieczeniem obowiązywania protokołu niż jakakolwiek uchwała, ustawa czy preambuła.
Ponadto - stwierdził - że jeżeli były takie obawy ze strony pana prezydenta, to trzeba było inaczej traktat wynegocjować.
Podpisując Traktat zgodziliśmy się na postulat pana prezydenta, przystąpiliśmy do protokołu brytyjskiego. W zamian za to jeszcze tydzień temu wydawało się, że idziemy stosunkowo szybką ścieżką ratyfikacyjną. Co się zmieniło od tego czasu? - pytał szef dyplomacji.