Trwa ładowanie...

Sikorski o swoim przemówieniu w ONZ. "Pisane na kolanie"

Radosław Sikorski zdradził kulisy swojego wystąpienia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. - Czasami trzeba nazwać rzeczy po imieniu - mówił szef polskiej dyplomacji. Przyznał też, że swoje wystąpienie "napisał na kolanie".

Radosław Sikorski o swoim przemówieniu na Radzie Bezpieczeństwa ONZRadosław Sikorski o swoim przemówieniu na Radzie Bezpieczeństwa ONZŹródło: PAP, fot: PAP/Marcin Cholewiński
d3beekg
d3beekg

O głośnym wystąpieniu na Radzie Bezpieczeństwa ONZ z Radosławem Sikorskim rozmawiał korespondent RMF FM Paweł Żuchowski. Szef polskiej dyplomacji przyznał, że zrezygnował z przygotowanego wcześniej przemówienia i postanowił obalić kłamstwa wygłoszone wcześniej przez rosyjskiego ambasadora przy ONZ Wasilija Nebenzię. Swoje przemówienie pisał "na kolanie", ale to właśnie ono w zaledwie kilkanaście godzin stało się przykładem kierunku, w którym powinna zmierzać dyplomacja w stosunku do Rosji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Schronów nie ma, niczego nie ma". Polacy czują się bezbronni

- Uważałem, że tego nie wolno puścić płazem. On to ewidentnie mówił pod publiczkę w Rosji. Po to, żeby można to pokazywać jako triumf rosyjskiej propagandy, tylko że był to stek insynuacji i zwykłych kłamstw - stwierdził szef polskiej dyplomacji w rozmowie z dziennikarzem.

d3beekg

- Zamiast odczytywać przygotowane uprzednio przemówienie, uznałem, że największą przysługę sprawie mogę oddać punktując te przeinaczenia, które były zupełnie absurdalne. Powiedział na przykład, że Polska walczyła przeciwko Związkowi Radzieckiemu w II wojnie światowej. Nie wiem, skąd on to wziął w ogóle - mówił oburzony Sikorski.

- Czasami sytuacja wymaga odważniejszych działań - dodał Sikorski, odnosząc się do tego, że wygłoszone przemówienie przygotowywał już w czasie trwania rady.

Na stwierdzenie dziennikarza RMF FM, że wystąpienie Sikorskiego odbiło się szerokim echem i ogłoszono, że pokazuje nowy kierunek w dyplomacji, szef MSZ twierdził, że przede wszystkim "pokazuje niepokój wobec tego, gdzie Rosja zabrnęła".

d3beekg

- Jak się zapętliła w swojej ideologii państwowej i w swoich kłamstwach. Ja wypowiedź zakończyłem tym, że rosyjski ambasador nas utwierdził w naszej determinacji, aby takie kłamstwo znów nie dominowało na naszym regionem i nad naszym krajem. Czasami trzeba nazwać rzeczy po imieniu - podkreślił polityk.

- Niestety, moje słowa prawdopodobnie nie dotarły do Rosji, a to właśnie tam powinni je usłyszeć - dodał Radosław Sikorski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF FM

d3beekg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3beekg
Więcej tematów